Emerytura to system zabezpieczenia społecznego, który ma na celu zapewnienie stabilnych dochodów osobom po zakończeniu aktywności zawodowej, umożliwiając im utrzymanie odpowiedniego standardu życia.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Emerytura stanowi istotne wsparcie finansowe, umożliwiając pokrycie niezbędnych wydatków życiowych, w tym opłat mieszkaniowych, kosztów żywności, a także rosnących wydatków na zdrowie, zwłaszcza w przypadku konieczności korzystania z dodatkowych świadczeń medycznych.

Reklama

Warunki przejścia na emeryturę w Polsce

W polskim systemie emerytalnym kobiety mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 60. roku życia, a mężczyźni – 65. roku życia. Obowiązuje również minimalny okres składkowy, wynoszący 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Spełnienie tych dwóch warunków jest podstawą do nabycia prawa do emerytury.

Od czego zależy wysokość emerytury?

Reklama

Wysokość świadczenia emerytalnego jest wypadkową wielu zmiennych, takich jak okresy aktywności zawodowej objęte ubezpieczeniem emerytalnym, wysokość odprowadzanych składek, przewidywana długość życia emeryta, wiek przejścia na emeryturę oraz dodatkowe źródła finansowania emerytury, np. środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych, Pracowniczych Planach Kapitałowych czy Indywidualnych Kontach Emerytalnych.

Jaka emerytura z ZUS po 20 latach pracy?

Kobieta, która przez 20 lat pracowała za najniższą krajową, może liczyć jedynie na minimalną emeryturę w wysokości 1780,96 zł. Mimo że wysokość składek emerytalnych nie gwarantuje wyższego świadczenia, spełnienie wymaganego 20-letniego stażu pracy uprawnia ją do tego minimalnego świadczenia.

W przypadku mężczyzn sytuacja przedstawia się odmiennie. Aby nabyć prawo do minimalnej emerytury, wymagany jest 25-letni staż pracy. Oznacza to, że mężczyzna, który przepracował jedynie 20 lat, nie ma zagwarantowanej nawet najniższej emerytury. Wysokość jego świadczenia będzie wówczas uzależniona od wysokości skumulowanych składek emerytalnych.

Teoretycznie, wysokość świadczenia emerytalnego powinna być niższa od minimalnej emerytury. Jednak, ze względu na statystycznie krótsze średnie dalsze trwanie życia mężczyzn, rzeczywista wysokość świadczenia może okazać się zbliżona do minimum. Jednak, po 20 latach pracy za najniższą krajową, wysokość emerytury będzie nadal relatywnie niska.

Jak obliczyć swoją emeryturę?

Dokładne obliczenie wysokości emerytury jest dość skomplikowane i wymaga szczegółowych danych dotyczących Twojego przebiegu pracy i zarobków. Najlepiej skorzystać z kalkulatora emerytalnego dostępnego na stronie ZUS lub skonsultować się z doradcą emerytalnym.