W takiej sytuacji znalazła się Celina Lisek, która obecnie pracuje jako nauczycielka, ponieważ ZUS odmówił przyznania emerytury w 2007 roku. Jako powód wskazał brak wymaganego 30-letniego stażu nauczycielskiego z powodu niewliczenia do niego urlopu wychowawczego, z którego korzystała przed 1999 rokiem.
– Powinna ona złożyć wniosek do Zakładu o ponowne ustalenie prawa do emerytury – uważa Przemysław Stobiński, radca prawny CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta Spółka Komandytowa.
Jeśli ZUS ponownie odmówi jej emerytury, powinna odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Zdaniem Przemysława Stobińskiego uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z 18 maja 2011 r. (sygn. akt I UZP 1/11) ustanowiła zasadę prawną, zgodnie z którą urlop wychowawczy sprzed 1999 roku powinien być zaliczany do stażu emerytalnego. Ta zasada powinna być uwzględniana zarówno przez ZUS, jak i przez sądy w każdym przypadku, kiedy rozstrzygają w podobnej sprawie.
– Ubezpieczeni mogą się także powoływać na uchwałę występując o ponowne przeliczenie pobieranego świadczenia, jeśli zostało im przyznane bez uwzględnienia okresu urlopu wychowawczego – podkreśla Aleksandra Wiktorow, była prezes ZUS.
Reklama
ZUS ani sądy nie mają prawa odmówić zaliczenia urlopu do stażu kobietom, które mogą jeszcze przechodzić na wcześniejszą emeryturę pracowniczą na podstawie art. 29 ustawy o emeryturach i rentach, a także wobec tych, które chcą uzyskać takie świadczenie na podstawie art. 184 tej ustawy. Wreszcie nie mogą odmawiać takiego wliczenia także tym osobom, które zamierzają przejść na emeryturę po osiągnięciu ustawowego wielu emerytalnego (60 lat), a przebywały na urlopie wychowawczym przed 1999 r.
Uchwała SN rozwiązuje dotychczasowe problemy z rozbieżnym orzecznictwem dotyczącym urlopów wychowawczych sprzed 1999 roku. Powstały bowiem dwie sprzeczne linie orzecznicze. Pierwsza zalicza urlop do stażu emerytalnego, a druga – nie. Zakład, odmawiając zaliczenia urlopu do stażu, zawsze mógł powoływać się na wyroki sądowe z drugiej linii orzeczniczej. Teraz nie będzie to uzasadnione.