Czy styropian można wyrzucać do plastików?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które po zakupach czy remoncie zostają z kawałkami styropianu. Choć może wydawać się, że styropian to tworzywo sztuczne, które powinno trafić do żółtego pojemnika na plastik i metale, nie zawsze jest to właściwe rozwiązanie.

Reklama

Zgodnie z zasadami segregacji odpadów obowiązującymi w Polsce, czysty, niezabrudzony styropian opakowaniowy (czyli np. ten, który chronił sprzęt elektroniczny) można wyrzucać do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne. Inaczej sprawa wygląda ze styropianem zabrudzonym, np. po jedzeniu, lub materiałem budowlanym. Dlatego zawsze warto dokładnie przeanalizować, z jakim rodzajem odpadu mamy do czynienia.

Gdzie wyrzucić styropian po sprzęcie AGD?

Styropian ochronny, który znajduje się wewnątrz opakowań urządzeń takich jak pralki, lodówki czy odkurzacze, to tzw. styropian opakowaniowy. Jest czysty, nie zawiera resztek jedzenia ani innych zanieczyszczeń, dlatego w większości gmin w Polsce można go wrzucać do żółtego pojemnika na odpady z tworzyw sztucznych i metali.

Jednak zanim to zrobimy, dobrze jest upewnić się, czy lokalny regulamin gospodarki odpadami nie przewiduje innej procedury. W niektórych gminach obowiązuje zasada, że większe kawałki styropianu opakowaniowego powinny być oddawane do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), zwłaszcza jeśli jest go dużo i nie mieści się do zwykłego pojemnika.

Reklama

Gdzie wyrzucić styropian po telewizorze?

Styropian po telewizorze to kolejny przykład opakowania zabezpieczającego sprzęt elektroniczny. Zazwyczaj jest to styropian czysty i suchy, więc podobnie jak w przypadku sprzętu AGD można wyrzucić go do pojemnika na plastik i metale.

Warto jednak pamiętać, że styropian może zajmować dużo miejsca, dlatego jeśli masz duże kawałki – najlepiej jest je zgnieść lub oddać do PSZOK. W niektórych gminach funkcjonuje zasada, że styropian większych rozmiarów traktowany jest jako odpad wielkogabarytowy, więc należy go oddać osobno.

Gdzie wyrzucić styropian po meblach?

Czasami nowe meble również są zabezpieczane styropianem. Takie opakowania to najczęściej czysty styropian, który można wrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne lub oddać do PSZOK, jeśli jego ilość jest zbyt duża. Często producenci pakują meble w duże płyty styropianowe, które trudno zmieścić w domowych pojemnikach. Jeśli masz możliwość, najlepiej posegregować odpady po rozpakowaniu mebli i większe elementy oddać w lokalnym punkcie selektywnej zbiórki. Unikniesz w ten sposób problemów ze śmieciami, które nie zmieściły się do kubła.

Gdzie wyrzucić styropian po jedzeniu?

Ten rodzaj styropianu często sprawia największe problemy przy segregacji. Pojemniki na jedzenie na wynos, tacki z mięsem czy rybami – to wszystko trafia do koszy bardzo często zabrudzone resztkami jedzenia lub tłuszczem. I to właśnie ten fakt decyduje o ich klasyfikacji.

Zabrudzony styropian nie nadaje się do recyklingu, dlatego nie powinien trafić do pojemnika na tworzywa sztuczne. Taki odpad należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane (czarny pojemnik). Wyrzucenie go do plastiku może zanieczyścić całą partię recyklingową. Jeśli jednak styropianowa tacka jest czysta (np. sucha tacka z warzywami) - wówczas można ją wyrzucić do plastiku.

Gdzie wyrzucać styropian budowlany?

Styropian używany w budownictwie (np. do ocieplenia ścian) nie jest odpadem komunalnym, dlatego nie wolno wyrzucać go ani do żółtego pojemnika, ani do odpadów zmieszanych. Taki styropian traktowany jest jako odpad budowlany i rozbiórkowy.

Oznacza to, że jego utylizacją powinien zająć się właściciel posesji lub firma budowlana, która realizuje prace. Najlepiej oddać go do punktu zbierania odpadów budowlanych lub zamówić kontener przeznaczony na tego typu odpady. Wyrzucenie styropianu budowlanego do zwykłego pojemnika grozi mandatem lub odmową odbioru odpadów przez firmę komunalną.

Gdzie wyrzucać styropian?

Styropian może wydawać się „niewinny”, ale niewłaściwie posegregowany może poważnie zakłócić proces recyklingu. Warto pamiętać:

  • Czysty styropian opakowaniowy – wrzucamy do pojemnika na plastik;
  • Zabrudzony styropian po jedzeniu – trafia do odpadów zmieszanych;
  • Styropian budowlany – oddajemy do PSZOK jako odpad budowlany;

Dbanie o prawidłową segregację to nie tylko obowiązek, ale i sposób na ochronę środowiska. Im lepiej posegregujemy odpady, tym więcej z nich uda się odzyskać i ponownie wykorzystać.