Ulga mieszkaniowa 2025. Kto może skorzystać?
Zbliża się termin składania deklaracji podatkowych. Przy rozliczaniu PIT istnieje możliwość skorzystania z różnych ulg, w tym ulgi mieszkaniowej, która pozwala odliczyć wydatki na sprzęt AGD. Warto jednak zaznaczyć, że nie każda osoba kupująca pralkę, lodówkę czy zabudowę kuchenną ma prawo do skorzystania z tej ulgi.
Aby móc skorzystać z ulgi mieszkaniowej, podatnik musi przeznaczyć środki na cele mieszkaniowe maksymalnie do 3 lat od daty sprzedaży nieruchomości. Krótko mówiąc, jeśli podatnik w poprzednim roku nie nabył nieruchomości na potrzeby mieszkaniowe, nie będzie miał możliwości skorzystania z tego odliczenia podatkowego.
Ulga mieszkaniowa 2025. Co można odliczyć w PIT?
Odliczyć od podatku możemy wydatki związane z zakupem lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do własności gruntu pod budynek mieszkalny, ale też z remontem, rozbudową i wyposażeniem domu lub mieszkania. Obejmuje to m.in.:
- budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego (niemieszkalnego), jego części lub własnego lokalu mieszkalnego i niemieszkalnego;
- nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w nim;
- nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość oraz udziału w nim;
- nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie;
- nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w nim;
- koszty notarialne lub wkład własny poniesione w związku z nabyciem nowego lokum;
- zakup sprzętu AGD (kuchenki, płyty indukcyjne, piekarniki, pralki, oświetlenie sufitowe i ścienne) oraz mebli trwale związanych z budynkiem (szafy wnękowe, zabudowa kuchenna).
Ulga mieszkaniowa 2025. Jak odliczyć meble i sprzęt AGD w PIT?
Aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej przy rozliczaniu podatku, należy wypełnić formularz PIT-39. Obliczoną kwotę ulgi wpisuje się w tabeli D, w polu nr 25, oznaczonym jako "kwota dochodu zwolnionego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy".
Ważne jest, aby zachować wszystkie faktury, paragony, umowy z wykonawcami oraz inne dokumenty potwierdzające wydatki na cele mieszkaniowe. Na zaświadczeniach muszą widnieć pełne dane podatnika, daty oraz kwoty zapłat. Konieczne jest również udokumentowanie wszystkich wpłaconych zaliczek, aby uniknąć problemów przy odliczaniu ulgi.
Rozliczenie PIT w 2025 roku. Od kiedy i jak można składać deklaracje?
Deklaracje PIT za rok 2024 będzie można składać w standardowym terminie, czyli:
- od 15 lutego 2025 roku – to data, od której uruchamiany jest system e-PIT, umożliwiający składanie zeznań drogą elektroniczną.
- do 30 kwietnia 2025 roku – to ostateczny termin na złożenie deklaracji PIT-36, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.
Podatnicy, podobnie do lat ubiegłych, nadal mogą rozliczać się zarówno w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej. Terminy zwrotu z podatku PIT zostały ustawowo ustalone. W myśl obowiązujących przepisów na zwrot podatku podatnicy będą czekać:
- 45 dni w przypadku deklaracji złożonych elektronicznie,
- 90 dni w przypadku, kiedy deklaracje złożone zostały w formie papierowej.