W czwartek, w Senacie odbyło się głosowanie nad przyjęciem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Ustawa ta zakłada wprowadzenie trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej. Za przyjęciem ustawy bez poprawek zagłosowało w czwartek 85 senatorów, przeciw był jeden. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Reklama

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na platformie X przypomniało, że jest to ustawa przygotowana w resorcie rodziny, pod kierownictwem ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Każde małe dziecko w Polsce zasługuje na dobrą opiekę, każdy rodzic małego dziecka w Polsce zasługuje na wsparcie w tym, żeby taką opiekę nad maluchem zapewnić - skomentowała szefowa resortu rodziny we wpisie.

Czym jest Aktywny rodzic?

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic” wprowadza do systemu prawnego trzy świadczenia dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia mające na celu wspieranie rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka:

• świadczenie „aktywni rodzice w pracy” – tzw. babciowe, które przewiduje dofinansowanie w kwocie 1500 zł, w przypadku podjęcia aktywności zawodowej rodzica, 1900 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością

• świadczenie „aktywnie w żłobku” - wynoszące 1500 zł, ale nie więcej niż wysokość opłaty za pobyt dziecka w placówce

• świadczenie „aktywnie w domu” - wynoszące 500 zł.

Kiedy wejdą świadczenia?

Zgodnie z ustawą rodzice będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań od 1 października 2024 r. Świadczenie wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.