Rząd przygotował założenia do ustawy o OFE

Grzegorz Osiecki, Rozmawiali Marcin Piasecki | 2011-01-12 07:09 | Aktualizacja: 07:19

Donald Tusk boi się poślizgu w sprawie OFE, bo każdy miesiąc opóźnienia będzie oznaczał zwiększenie długu o 1,3 mld z. "Będziemy pracowali szybko, ale często jest tak, że ustawą daje się ambitne terminy, których potem trudno dotrzymać" - mówi "DGP" polityk Platformy.

reklama


Rząd przygotował główne założenia do nowej ustawy o OFE. Zgodnie z nimi będzie można dziedziczyć część składki, która zostanie w ZUS. Ma ona być indeksowana stopą zwrotu obligacji, a nie poziomem wzrostu nominalnego PKB. OFE będą miały swobodę w inwestowaniu składki na giełdzie.

– Część składki przesuniętej z OFE do ZUS będziemy dziedziczyć na obecnych zasadach – zapewnia Michał Boni, który przygotowuje projekt ustawy.

Przekonać nieprzekonanych

Rząd przywiązuje do tych rozwiązań bardzo dużą wagę, bo w ten sposób chce przekonać wyborców do zmian w OFE Do tej pory składki w OFE mogły być dziedziczone lub przekazane na konto emerytalne osób uposażonych lub spadkobierców. Teraz największy problem polega na tym, że składka przekazywana do ZUS idzie na bieżące wypłaty emerytur. Na wypłatę odziedziczonych świadczeń potrzebna więc będzie dodatkowa gotówka. Przeciętny roczny koszt dziedziczenia ma wynieść około 250 mln zł rocznie.

Całe OFE na giełdę

Nowa ustawa ma także zagwarantować, że przyszła stopa zwrotu składki nie będzie niższa niż obecna. Zapewnią to trzy rozwiązania: ulgi na dodatkowe oszczędności, większa swoboda OFE w inwestowaniu w akcje oraz stopa zwrotu części składki przesuniętej do ZUS. Ta ostatnia ma być indeksowana stopą zwrotu obligacji, co oznacza, że powinna rosnąć podobnie jak obecnie w OFE.

Ale zdaniem Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, ekonomistki PKPP Lewiatan, wprowadzenie proponowanych zmian może wpłynąć na zmniejszenie rentowności obligacji.

– Celem tych zmian jest mniejsza emisja długu, co polepsza sytuację finansów publicznych. Ale to może spowodować, że minimalnie spadnie rentowność obligacji – wyjaśnia Starczewska-Krzysztoszek. To z kolei będzie oznaczało niższą waloryzację emerytur, czyli w efekcie niższe świadczenia.

Aby zachować obecną stopę zwrotu, OFE całą gotówkę, jaką otrzymają w tym roku, będą mogły zainwestować na giełdzie.

Rząd musi dopracować jeszcze kwestię, jak fundusze mogą zmieniać skład już zakupionych aktywów. Akurat ta zmiana nie budzi wątpliwości ekspertów. – Skoro obcina im się 70 proc. składki, to dobre byłoby rozwiązanie, by resztą mogli dysponować bez żadnych limitów – mówi ekonomista Janusz Jankowiak.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

Rozmawiali Marcin Piasecki

Grzegorz Osiecki

Autorem tekstu jest

Grzegorz Osiecki

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
123następna »
Wypowiedzi: 16
 • ~Tomek2011-01-14 08:26

  Doradca to dobre wyjście na początek sam tak zaczynałem. Teraz sam staram się inwestować bo to wciąga. Mi pomogli w openie, dobre biuro i pewne.

 • ~Kamila2011-01-13 15:30

  Najlepszy sposób na początek to odwiedzić dobrego doradcę tam wszystko wytłumaczą...

 • ~Inga2011-01-13 10:11

  To niestety szara rzeczywistosc jedyny sposób to chyba samemu zaczac inwestować tylko jak i gdzie bo ja kompletnie się na tym nie znam???

 • ~olga2011-01-12 18:33

  oni sobie planuja, zmieniaja i inne dziwne historie, a my nie mamy na starosc za co zakupow robic

 • ~edmund2011-01-12 11:58

  Czyli reforma emerytalna i te OFE była zła, czy ktoś poniesie za to odpowiedzialność karną, polityczną. Ktoś tzn. twórca tej pseudo-reformy. Ta zła reforma kosztowała polaków ogromne sumy-trzeba sprawców tych malwersacji rozliczyć.

 • ~zla2011-01-12 11:22

  na temat ofe powinno byc referendum a tusk powinien sie wstydzic niech sobie i innym darmozjadom odejmie a od skladek na ofe niech sie od ...i a po drugi politycy wreszcie powinni odpowiadac za sprawowanie wladzy bo dzieki ludziom sa na stolkach niech partie utrzymuja sie ze swoich skladek czlonkowskich

 • ~J672011-01-12 09:39

  KIEDY WYBORY W 20011 R.? JUŻ CZAS ODSUNĄĆ OD WŁADZY RZĄD TUSKA-NIEUDOLNY WPROWADZAJĄCY KŁAMSTWO I CHAOS!!! SZKODA ,ŻE NIE MA UCZCIWEGO PREMIERA !!! WSZYSCY CO BYLI NIEDBALI O INTERES POLAKÓW LECZ O WŁASNY I SLUPKI POPARCIA!!! CZY WKRAJU NIE MA LUDZI UCZCIWYCH! CZAS WYSŁAĆ ZLODZIEI NA ZIELONĄ WYSPĘ ,GDZIE PONOĆ PANUJE DOBROBYT!!!

 • ~Drzazga 1012011-01-12 09:33

  "Poślizg w sprawie OFE to zmora premiera."
  O Matko, a bo to tylko TA jedna zmora śsie naszego McDonalda ?

 • ~stryczek2011-01-12 08:48

  czyli będą pakować całą kasę emerytów w te giełdowe balony - to jest droga do klęski. w tym roku powrót bessy.

 • ~stara moherka2011-01-12 08:38

  re;JG-Jeszcze jedna kadencja Ryżego się szykuje,a więc czapkę sobie zostaw-przyda Ci się POmatole do żebrania pod kościołem


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV