Według najnowszych dostępnych danych GUS-u, w Polsce na koniec 2022 r. funkcjonowały 254 zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, które w ciągu roku przyjęły 819,9 tys. kuracjuszy, w tym 742,0 tys. leczonych stacjonarnie. W 44 stacjonarnych zakładach rehabilitacji leczniczej opieką medyczną objęto 74,5 tys. pacjentów. Spora część ośrodków, oprócz miejsc dla kuracjuszy ze skierowaniami z NFZ-u lub ZUS-u, posiada również ofertę dla osób, które chcą wyjechać do sanatorium prywatnie, pokrywając samodzielnie wszystkie koszty.

Reklama

Wyjazd do sanatorium prywatnie – ogóle zasady

Koszty pobyty w sanatorium na zasadach komercyjnych uzależnione są od wielu czynników. Na wysokość opłat wpływa lokalizacja ośrodka oraz jego standard. Na różnice w cenach wpływają też takie czynniki jak:

  • standard pokoju,
  • liczba osób w pokoju,
  • liczba posiłków (najczęściej sanatoria oferują śniadania i obiadokolacje lub śniadania, obiady lub kolacje),
  • liczba zabiegów w trakcie dnia,
  • rodzaj zabiegów,
  • długości pobytu (co do zasady pobyty dłuższe są bardziej opłacalne, pobyt w przeliczeniu na dobry wychodzi taniej);
  • pora roku (najczęściej pobyty w okresie jesienno-zimowym są nieco tańsze niż w porze wiosenno-letniej).
Reklama

Spora część sanatoriów, oprócz komercyjnych pobytów leczniczych, oferuje też "zwykłe" pobyty hotelowe, pobyty spa czy pobyty nakierowanie na pomoc w konkretnym schorzeniu (np. turnusy dla diabetyków, rehabilitacyjne czy odchudzające).

Ile kosztuje prywatny pobyt w sanatorium?

Koszty prywatnych pobytów w sanatorium najczęściej podawane są w przeliczeniu na dobry. Wiele ośrodków wymaga wykupienia minimalnej liczby noclegów (oferty, na które trafiliśmy najczęściej wskazywały na pięć-siedem noclegów). W ramach oferty pobytu leczniczego kuracjusz otrzymuje najczęściej: zakwaterowanie, wyżywienie, jedną konsultację lekarską na początku pobytu, całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską, trzy zabiegi w trakcie dnia (zdarzają się też oferty z większą liczbą zabiegów), dostęp do basenu/strefy spa, dostęp do pijalni wód itp.

Ile trzeba za to zapłacić? Stawki dobowe podawane na portalach gromadzących oferty polskich sanatoriów są mocno zróżnicowane. Wahają się w granicach od 190 do blisko 500 zł za dobę. Najczęściej pojawiającą się stawką są jednak okolice 300 zł za dobę.

Jak zapłacić mniej za prywatny wyjazd do sanatorium? Warto szukać promocji

Z naszego przeglądu ofert komercyjnych pobytów leczniczych, publikowanych bezpośrednio na stronach poszczególnych sanatorium wynika, że zima to w wielu ośrodkach okres promocyjnych cen. W części miejsc zniżki dotyczą okresu od początku stycznia do końca marca. W innych sezon na niższe stawki kończy się z początkiem marca.

Reklama

Sanatorium prywatnie w sezonie zima 2024 – przegląd ofert

Oto kilka wybranych ofert ośrodków zlokalizowanych na różnych częściach Polski. Podane ceny, informacje o rabatach oraz szczegóły ofert dotyczą stanu na 15 stycznia 2024 r.

  • Jeden z ośrodków zlokalizowanych w Ciechocinku. 178,5 zł za dobę (cena z rabatem 15 proc., promocja trwa do końca marca 2024); minimalna długość pobytu pięć noclegów. W ofercie m.in. trzy posiłki dziennie w formie szwedzkiego stołu, trzy zabiegi dziennie (bez niedziel i świąt), bogaty program animacji.
  • Jedno z sanatoriów zlokalizowanych w Nałęczowie. 15 proc. rabatu na pobyty w terminie 01.01 - 01.03.2024 r. Doba od 200 zł/os. i 170 zł/os. W cenie m.in.: trzy zabiegi na dobę, jedno początkowe badanie lekarskich, całodobowa opieka pielęgniarska i dostęp do doraźnej opieki lekarskiej w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia, codzienne wieczorki taneczne, jeden raz na pobyt nieograniczony dostęp do basenu, jacuzzi, sauny; 50 proc. rabatu na dodatkowe wejścia do strefy basenów.
  • Jeden z ośrodków zlokalizowanych w Busku-Zdroju. Cena pobytów leczniczych wg cennika, w przeliczeniu na osobę – od 275 do 710 zł za dzień (w okresie od 1 stycznia do 14 kwietnia i od 15 października do 31 grudnia). Ośrodek informuje, że w okresie styczeń-luty 2024 r. obowiązuje promocja 15 proc. na pobyt leczniczy. W ofercie m.in.: trzy posiłki dziennie (bez kolacji w ostatnim dniu pobytu na turnusie), opieka lekarska i pielęgniarska, cztery rodzaje zabiegów dziennie (maksymalnie dwa zabiegi z grupy zabiegów bodźcowych oraz dwa rodzaje masaży z grupy masaży). Zabiegi wydawane są od poniedziałku do soboty. Za każdy dzień świąteczny pacjent otrzymuje cztery zabiegi z puli zabiegów dodatkowych.