Eurobank, Polbank i BNP Paribas Fortis oferują najlepsze konta oszczędnościowe rankingu, który przygotowaliśmy wspólnie z Open Finance. Główną zaletą tego rodzaju kont jest możliwość wycofania pieniędzy w każdym momencie bez utraty odsetek. Atrakcyjne może być też oprocentowanie. Na najlepszych kontach, które mają dzienną kapitalizację odsetek, można uzyskać ponad 5 proc. w skali roku, co jest porównywalne z tradycyjnymi lokatami z oprocentowaniem w wysokości ponad 6 proc.

W niektórych przypadkach za każdą wypłatę z konta trzeba zapłacić (np. w BZ WBK w koncie a` la Lokata taki przelew będzie nas kosztował nawet 20 zł). Najczęściej jednak przelewy wewnętrzne lub jeden przelew w miesiącu są bezpłatne.

Czasem trzeba się liczyć z opłatami za prowadzenie rachunku. Na przykład w Citi Handlowym konto SuperOszczędnościowe kosztuje prawie 30 zł miesięcznie. Jednak wystarczy wpłacać na ROR w tym banku 1,5 tys. zł miesięcznie lub zapłacić kartą za zakupy o wartości min. 500 zł, aby zostać zwolnionym z tej opłaty. Taką politykę stosują także inne banki, które konta oszczędnościowe traktują jako zachętę do założenia rachunku osobistego lub skorzystania z innych usług.

"Obowiązek założenia konta oszczędnościowego to zachęta do przeniesienia się do banku z całymi finansami, a więc zapewnienia mu dodatkowych przychodów. W tej sytuacji konta oszczędnościowe stają się wabikiem na klientów" - potwierdza Mateusz Ostrowski.

Więcej informacji: Najlepsze są konta oszczędnościowe, gdzie codziennie dostajesz odsetki

p