Kilka miesięcy po podwyżkach stóp procentowych w Narodowym Banku Polskim instytucje komercyjne zaczęły w końcu podnosić odsetki naliczane na kontach oszczędnościowych. W ubiegłym tygodniu podwyżki sięgające 0,5 pkt proc. wprowadził mBank. Nieco wcześniej oprocentowanie rachunków oszczędnościowych wzrosło w Alior Banku, Polbanku i ING Banku Ślaskim.
– Po tych podwyżkach najwyższe odsetki można teraz dostać w Polbanku, gdzie na Koncie Mocno Oszczędzającym dla kwot do 1 tys. zł oprocentowanie wynosi 5,25 proc. – mówi Maciej Kazimierski z TotalMoney.
Bank stosuje przy tym dzienną kapitalizację, więc od płaconych odsetek nie trzeba płacić podatku od zysków kapitałowych. Trzeba jednak pamiętać, że Polbank jest przedstawicielstwem greckiej instytucji finansowej i jako taki nie korzysta z gwarancji lokat Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Posiada za to gwarancje greckiego odpowiednika BFG. To z powodu kłopotów Grecji, zdaniem ekspertów, Polbank musi oferować najwyższe oprocentowanie, by zachęcić klientów do trzymania w nim pieniędzy.
Tylko nieco niższe odsetki proponuje BOŚ. Nie jest to klasyczne konto oszczędnościowe, ale zwykły ROR, na którym jednak dla kwoty do 3 tys. zł oprocentowanie wynosi 6 proc. Po zapłaceniu 19-proc. podatku od zysków kapitałowych daje to prawie 4,9 proc. czystego zysku. Z kolei w Kredyt Banku do końca roku obowiązuje promocja. Na koncie oszczędnościowym z dzienną kapitalizacją można zarobić prawie 4,5 proc. W sumie w naszym rankingu tylko 5 pierwszych banków oferuje oprocentowanie powyżej rocznej stopy inflacji (4,1 proc.)
Reklama
– Oprócz oprocentowania warto zwrócić uwagę na dodatkowe koszty związane z kontem oszczędnościowym. Najczęściej są one ukryte w opłatach za przelewy – mówi Maciej Kazimierski.
Bardzo często tylko pierwszy przelew w miesiącu z konta oszczędnościowego na zewnętrzny rachunek jest za darmo. Kolejne kosztują, i to nawet 10 zł. Najczęściej tańsze są przelewy na ROR prowadzony w banku. Co prawda nie wszystkie banki wymagają posiadania rachunku osobistego przy zakładaniu konta oszczędnościowego, ale czasami może to być bardzo opłacalne.
Decydując się na konto oszczędnościowe, warto zwrócić uwagę na sposób kapitalizacji odsetek. Pieniądze można bowiem wycofać w każdej chwili, ale odsetki pojawią się na rachunku dopiero po okresie kapitalizacji. Czasem odbywa się ona co miesiąc, a czasami nawet raz na kwartał. Z tego punktu widzenia najbardziej atrakcyjne są konta oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją. Nie dość, że nie trzeba przy nich płacić podatku Belki, to jeszcze odsetki są doliczane każdego dnia, więc rzeczywiście w dowolnym momencie można wycofać pieniądze.