Eksperci porównywarki finansowej TotalMoney.pl postanowili sprawdzić, w którym banku znajdziemy najlepsze konto oszczędnościowe. Jest jednak jeden warunek - w banku tym musimy posiadać już konto osobiste.

Reklama

Porównaj i załóż online konta oszczędnościowe! >>>

Dla kogo konto?

Eksperci przyjęli, że szukają najlepszego konta dla klienta, który posiada ROR w jednym z banków komercyjnych, posiadających sieć swoich oddziałów. Jest on zwolennikiem zarówno bankowości tradycyjnej jak i elektronicznej – czynności wykonuje zarówno w placówkach jak i za pośrednictwem Internetu. W zestawieniu nie widnieją więc oferty banków wirtualnych. Widzimy za to ofertę BGŻOptima – pierwszej na polskim rynku platformy oszczędnościowo-inwestycyjnej.

Klient chce założyć rachunek oszczędnościowy w banku, w którym posiada swoje konto osobiste. Jest ono jego podstawowym kontem bankowym, na które co miesiąc wpływa 5 000 zł. Z tego rachunku zasilane będzie konto oszczędnościowe. Pierwsza wpłata na nie wyniesie 15 000 zł, a w kolejnych miesiącach będzie równa 500 zł.

O konkretnych miejscach w zestawieniu, zadecydowała wysokość zysku netto po 12 miesiącach regularnego oszczędzania. Pod uwagę wzięte zostało aktualne oprocentowanie kont oszczędnościowych przy założeniu, że nie zmieni się ono przez 12 miesięcy oszczędzania, a klient będzie korzystał z konta oszczędnościowego na warunkach obowiązujących aktualnie w danym banku (np. przez 3 pierwsze miesiące obowiązywać go będzie oprocentowanie promocyjne, a od czwartego miesiąca – standardowe). Jeśli za prowadzenie konta oszczędnościowego pobierana jest opłata, banki uwzględniły ten fakt przy obliczaniu wysokości odsetek.

Sprawdźmy zatem…

…który bank posiada najlepszy produkt?

Na podium znaleźli się kolejno: Konto oszczędnościowe EKOprofit Banku Ochrony Środowiska, Konto Zyskowne Idea Banku oraz Rachunek oszczędnościowy BIZ z oferty BIZ Banku.

table{width:540px;border-collapse:collapse;text-align:center}table tr td,table tr th{border:1px solid #a2a2a2;padding:10px}a{color:#0097ff;text-decoration:none}th.tytul a{font-size:20px;color:#000}th.tytul a span{font-size:16px;color:#777}

Najlepsze konto oszczędnościowe dla posiadacza ROR
Poz. Bank Nazwa produktu Wniosek online Oprocentowanie nominalne Zysk po roku (po podatku)
1 Konto Oszczędnościowe EKOprofit Szczegóły konta 3,25% 1) 358,19 zł
2 Konto Zyskowne Szczegóły konta 2,20% 312,05 zł
3 Rachunek Oszczędnościowy BIZ Szczegóły konta 2,23% 2) 293,12 zł
Stan na 11 grudnia 2015 r.Założenia:Klient zakłada konto oszczędnościowe w banku prowadzącym jego ROR (jest to rachunek podstawowy klienta zasilany miesięcznie kwotą 5 000 zł)Pierwsza wpłata na konto oszczędnościowe (dokonana w momencie jego otwarcia) wynosi 15 000 zł. Składają się na nią dotychczasowe oszczędności klientaOd drugiego miesiąca klient wpłaca regularnie na konto 500 zł miesięcznie (środki na konto oszczędnościowe przekazywane są z ROR)1) Oprocentowanie promocyjne: 3,25% do kwoty 50 tys. zł przez 5 miesięcy od dnia podwyższenia oprocentowania, pod warunkiem posiadania ROR z aktywną kartą debetową oraz comiesięcznym wpływem na ROR minimum 1 tys. zł; 2,75% do kwoty 50 tys. zł przez 5 miesięcy od dnia podwyższenia oprocentowania w pozostałych przypadkach Oprocentowanie standardowe: 2% do kwoty 500 tys. zł; 2,25% nadwyżka środków ponad 500 tys. zł 2) WIBOR 3M + 0,50 punktu procentowego Źródło: porównywarka kont oszczędnościowych TotalMoney.pl

Pierwsze miejsce należy do Banku Ochrony Środowiska i oferowanego przez niego Konta oszczędnościowego EKOprofit. Nasz modelowy klient po 12 miesiącach regularnych wpłat zarobi 358,19 zł. Przez pierwszych 5 miesięcy oszczędzania odsetki naliczane są wg promocyjnego oprocentowania wynoszącego 3,25% w skali roku (obowiązuje ono dla kwoty 50 000 zł). Od szóstego miesiąca oprocentowanie wynosi 2% w skali roku (do kwoty 500 000 zł) i 2,25% w skali roku (dla nadwyżki ponad 500 000 zł). Z promocyjnego oprocentowania mogą korzystać klienci posiadający w BOŚ Banku konto osobiste oraz aktywną kartę debetową. Co miesiąc zasilają je wpływami wynoszącymi minimum 1 000 zł (w przeciwnym razie oprocentowanie wynosi 2,75% w skali roku). Z promocji mogą skorzystać klienci, którzy dotychczas nie posiadali konta oszczędnościowego w BOŚ Banku, lub ci, którzy je posiadali, ale nie korzystali z niego aktywnie.

Tuż za zwycięzcą znalazło się Konto Zyskowne Idea Banku. Po 12 miesiącach regularnych wpłat w wysokości 500 zł, nasz klient zgromadzi 312,05 zł odsetek. Oprocentowanie tego konta – dla kwoty powyżej 10 000 zł do 50 000 zł wynosi 2,20% w skali roku. Naliczane jest ono przez okres jednego miesiąca kalendarzowego i obowiązuje od następnego miesiąca kalendarzowego, po miesiącu, w którym zostały spełnione łącznie poniższe warunki: dokonania przez klienta transakcji bezgotówkowych kartą wydaną do konta osobistego na łączną kwotę nie niższą niż 100,00 zł oraz wpływu na konto osobiste (w formie wpłaty gotówkowej lub przelewu, w tym wpłaty we wpłatomacie) na łączną kwotę nie niższą niż 1 000,00 zł.

Podium zamyka oferowany przez BIZ Bank Rachunek oszczędnościowy BIZ. Odsetki oprocentowane są w wysokości 2,23% w skali roku. Takie kryteria przeznaczone są dla salda do 50 000 zł i ustalane są na podstawie stawki WIBOR 3M powiększonej o 0,5 punktu procentowego.

Reklama

Za pierwszą „trójcą” znalazło się Konto Wymarzony Cel Raiffeisen Polbanku. Oprocentowanie ustalane jest na podstawie stopy referencyjnej NBP (1,50% w skali roku). Dla klientów regularnie zasilających konto, oprocentowanie te powiększane jest o 0,5 punktu procentowego.

PEŁNY RANKING KONT OSZCZĘDNOŚCIOWYCH DLA POSIADACZY ROR
pobierz plik

Wszystkie konta oszczędnościowe w jednym miejscu. Sprawdź zestawienie! >>>

Patrząc na powyższe zestawienie, widzimy, że w ciągu roku możemy zarobić na koncie oszczędnościowym ładną sumkę. W zależności od banku i rachunku jest to kwota od 60 do 360 zł. Grudniowy ranking dedykowany jest w szczególności wszystkim osobom, które planują założyć rachunek oszczędnościowy w banku, w którym posiadają konto osobiste. Warunkiem jest jego regularne zasilanie.