Jak co miesiąc eksperci TotalMoney.pl porównali aktualną ofertę kont oszczędnościowych. W marcu pod lupą znalazły się te, które przygotowane zostały dla nowych klientów lub dla tych, którzy wpłacają nowe środki. O miejscu w rankingu decydowała wielkość zysku, jaki przyniesie dane konto swojemu posiadaczowi po roku regularnego oszczędzania. Obliczając go, założyliśmy, że aktualne oprocentowanie nie zmieni się przez 12 miesięcy oszczędzania, a nasz klient będzie korzystał z konta oszczędnościowego na warunkach obowiązujących aktualnie w danym banku (np. przez cztery pierwsze miesiące obowiązywać go będzie oprocentowanie promocyjne, a od piątego miesiąca – standardowe).

Konto oszczędnościowe? Porównaj niezależnie i wybierz najlepsze! >>>

W którym banku zarobimy najwięcej?

Ranking kont oszczędnościowych – marzec 2016
Poz.BankNazwa produktuWniosek onlineOprocentowanie nominalneZysk (po podatku)
1Konto Oszczędnościowe ZOŚKA
(NS) (K)
Szczegóły konta3,00%79,56 zł
2Konto Oszczędnościowe (NS)Szczegóły konta2,70%71,55 zł
2Konto Oszczędnościowe 1) (K) (NS)Sprawdź konto2,70%71,55 zł
3Konto Oszczędnościowe (K) (NS)Sprawdź konto2,50%66,22 zł
4db Konto Oszczędnościowe Plus 2)
(NK) (NS)
Szczegóły konta2,55%32,82 zł
5Otwarte Konto Oszczędnościowe 3) (NK) (NS)Sprawdź konto2,50%31,49 zł

Stan na 15 marca 2016 r.

1) Promocja dla posiadaczy Konta 360°
2) Oprocentowanie obowiązuje przez pierwsze 4 miesiące od daty otwarcia konta. Od piątego miesiąca wynosi 1,05%
3) Oprocentowanie obowiązuje przez pierwsze 4 miesiące od daty otwarcia konta. Od piątego miesiąca wynosi 1%
(K) – wymagane posiadanie konta osobistego
(NK) – oferta dla nowych klientów
(NS) – oferta dla nowych środków

Źródło: porównywarka rachunków oszczędnościowych TotalMoney.pl

Zwycięzcą rankingu zostało Konto Oszczędnościowe ZOŚKA Idea Banku, które jest oprocentowane 3% w skali roku. Po 12 miesiącach regularnego oszczędzania przełoży się to na zysk w wysokości 79,56 zł. Skorzystać z tej oferty mogą jednak osoby, które spełnią warunki określone przez bank, tj. zasilą konto ZOŚKA kwotą do 100 000 zł z Konta Idealnego (konta osobistego oferowanego przez Idea Bank), a następnie będą przelewały na nie 10% wartości średniego salda z poprzedniego miesiąca. Oznacza to, że jeśli w poprzednim miesiącu na koncie znajdowało się przeciętnie 5 000 zł, to trzeba na nie przelać 500 zł. Co więcej, posiadacz konta nie musi się martwić o obliczenie średniego salda z poprzedniego miesiąca – zrobi to za niego system bankowości elektronicznej Idea Cloud i podpowie, ile powinien zaoszczędzić.

Na drugiej pozycji uplasowały się dwa rachunki: konto oszczędnościowe BGŻOptima oraz konto oszczędnościowe oferowane przez Bank Millennium posiadaczom Konta 360°. Oba oprocentowane są w wysokości 2,7% w skali roku, co po roku regularnego oszczędzania przełoży się na zysk w wysokości 71,55 zł. Oprocentowanie obu kont jest promocyjne. W BGŻOptima jest ono oferowane dla nowych środków w wysokości do 100 000 zł, a w Banku Millennium – dla nowych środków do 50 000 zł.

Ostatnie miejsce na podium obroniło jeszcze jedno konto oszczędnościowe Banku Millennium – przygotowane dla posiadaczy innych niż Konto 360° rachunków osobistych oferowanych przez ten bank. Jest ono oprocentowane na 2,5% w skali roku, dzięki czemu po roku regularnych wpłat do depozytu zostaną dopisane odsetki w wysokości 66,22 zł.
Poza podium znalazły się dwa rachunki: db Konto Oszczędnościowe Plus Deutsche Banku oraz Otwarte Konto Oszczędnościowe ING Banku Śląskiego.

Porównaj online ponad 30 kont oszczędnościowych >>>

Jeśli mamy oszczędności i możemy je zamrozić na rok, to w marcu najlepiej skorzystać z oferty Idea Banku i założyć Konto Oszczędnościowe ZOŚKA. Godna uwagi jest również oferta BGŻOptima i Millenium Banku. Nieco mniej zyskają Ci, które skorzystają z oferty ING Banku Śląskiego lub Deutsche Banku – związane jest to ze sposobem naliczania oprocentowania, które po kilku miesiącach oszczędzania obniża się do niższych niż na początku wartości.