Po ukończeniu 13. roku życia osoby małoletnie zyskują ograniczoną zdolność do czynności prawnych, oznacza to m.in., że mogą założyć samodzielne konto bankowe. Może to być rachunek pochodzący w oferty standardowej banku, przeznaczonej dla osób dorosłych. Aczkolwiek wiele instytucji z myślą o młodych klientach przygotowało także specjalne oferty kont młodzieżowych. W naszym zestawieniu uwzględniliśmy rachunki należące do tej drugiej grupy.

Reklama
Przyjęliśmy, że nastoletni posiadacz konta bankowego trzy razy w miesiącu wypłaca gotówkę z bankomatu (za każdy razem po 50 zł), w tym raz z bankomatu należącego do banku prowadzącego jego rachunek i dwa razy z bankomatu należącego do innego banku lub do niezależnej sieci. Dokonuje także dwóch transakcji kartą o łącznej wartości 100 zł. Średnie miesięczne saldo na rachunku wynosi natomiast 500 zł.

Punkty za brak opłat

Każde konto uwzględnione w rankingu punktowaliśmy za brak opłat za podstawowe funkcjonalności. Dwa punkty można było otrzymać za darmowe, bezwarunkowe prowadzenie konta, kolejne dwa punkty za darmowe, bezwarunkowe wydanie karty debetowej. Jeden punkt przyznawaliśmy za brak opłat za użytkowanie karty debetowej oraz za darmowe wypłaty z bankomatów sieci Euronet oraz z bankomatów należących do pozostałych sieci. Dodatkowe zalety, które premiowaliśmy, to darmowy zewnętrzny przelew internetowy, możliwość wykonania przelewu na e-mail lub telefon oraz za możliwość korzystania z bankowości mobilnej - za każdą funkcjonalność dodawaliśmy pół punktu.

table{width:540px;border-collapse:collapse;text-align:center}table tr td,table tr th{border:1px solid #a2a2a2;padding:10px}a{color:#0097ff;text-decoration:none}th.tytul a{font-size:20px;color:#000}th.tytul a span{font-size:16px;color:#777}

Najlepsze rachunki bankowe dla młodzieży TOP 3
Pozycja 1 2 3
Bank Nazwa konta Konto Direct (10 punktów) izzyKonto (9,5 punktu) Cool Konto (9 punktów)
Wniosek online Sprawdź konto Sprawdź konto Sprawdź konto
Miesięczna opłata za prowadzenie konta (klient z założeń) 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt zewnętrznego przelewu internetowego 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Przelew na e-mail/telefon NIE TAK NIE
Miesięczna opłata za kartę debetową (klient z założeń) 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt wypłaty z bankomatów sieci Euronet 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt wypłaty z pozostałych bankomatów w Polsce 0,00 zł 0,00 zł 1) 0,00 zł
Aplikacja bankowości mobilnej (na smartfon lub tablet) TAK TAK TAK
Darmowe konto bez dodatkowych warunków TAK TAK TAK
Darmowa karta debetowa bez dodatkowych warunków TAK TAK TAK
Założenia rankingu:Posiadacz konta wypłaca w miesiącu raz gotówkę bankomatu należącego do banku, w którym ma konto i dwa razy z bankomatu "obcego" (każda wypłata 50 zł)Posiadacz konta dokonuje 2 transakcji bezgotówkowych kartą na kwotę 100 zł miesięcznieŚrednie saldo na rachunku wynosi 500 złStan na 24 sierpnia 2015 r.1) 0,00 zł za wypłaty z bankomatów Planet Cash i Banku Zachodniego WBK; 3% min. 5,00 zł, max 9,00 zł - za wypłaty z pozostałych bankomatów Źródło: porównywarka finansowa TotalMoney.pl

Najlepsze konto młodzieżowe

Pierwsze miejsce i 10 punktów zdobyło Konto z Lwem Direct ING Banku Śląskiego.
Jest ono prowadzone za darmo bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. Bezwarunkowo bezpłatne jest także korzystanie z karty debetowej. Posiadacze konta otrzymują również dostęp do aplikacji bankowości mobilnej, możliwość korzystania z kodów BLIK, za pomocą których można wypłacać pieniądze z bankomatów, płacić za zakupy dokonane w sklepach stacjonarnych czy internetowych oraz program Smart Saver.

Więcej atrakcyjnych ofert

Na miejscu drugim z wynikiem 9,5 punktu znalazło się izzyKontomBanku. Młody człowiek, który zdecyduje się na skorzystanie z oferty mBanku, może liczyć na darmowe prowadzenie konta i użytkowanie karty debetowej (bez żadnych dodatkowych warunków). Będzie mógł także za darmo wypłacać gotówkę z bankomatów Euronetu, Planet Cash i Banku Zachodniego WBK. Za wypłaty z urządzeń należących do pozostałych sieci pobierana jest prowizja wynosząca 3%, min. 5 zł, max. 9 zł. Posiadacze izzyKonta mogą także korzystać z aplikacji bankowości mobilnej, wysyłać przelewy na e-mail/telefon oraz korzystać z kodów BLIK.
Pozycja trzecia przypadła Cool KontuBanku BPH. Uzbierało ono 9 punktów. Podobnie jak w przypadku kont z miejsca pierwszego i drugiego, tak i tutaj brak jest opłat za prowadzenie konta i użytkowanie karty (oczywiście bezwarunkowo). Posiadacz konta może za darmo robić przelewy internetowe, a także wypłacać gotówkę z bankomatów należących do sieci Euronet. Prowizja za wypłaty z urządzeń należących do pozostałych sieci wynosi 6 zł. Do Cool Konta Bank BPH udostępnia także aplikację mobilną.

Ważny wybór

Tuż za podium znalazły się trzy inne, równie atrakcyjne konta osobiste dla młodzieży w wieku 13 – 18 lat: konto db Smart Deutsche Banku Polska, PKO Konto Pierwsze PKO Banku Polskiego oraz Konto 360º Junior Banku Millennium.

W sumie na rynku dostępnych jest kilkanaście ofert kont dla młodzieży. Do tego dochodzą „dorosłe” rachunki, spośród których również może wybierać młody człowiek. Warto poświęcić dłuższą chwilę na analizę ofert. Co prawda, zmiany konta można zazwyczaj dokonać bezkosztowo. Formalności związane z zamykaniem i otwieraniem rachunku powodują jednak, że dla wielu osób raz dokonany wybór banku powoduje związanie się z nim nawet na kilka lat.