Cashback to nic innego jak wypłata gotówki w sklepie podczas płacenia za zakupy. Mówiąc prościej, ekspedientka dolicza do twojego rachunku sumę, którą chcesz wypłacić, a ty za pomocą swojej karty płacisz za zakupiony towar oraz wypłaconą gotówkę. Usługa ta jest świetną alternatywą dla wypłat środków z bankomatów.

Reklama

Kiedy i gdzie można skorzystać z cashback?

Korzystanie z usługi cashback możliwe jest w wielu miejscach. Przede wszystkim w salonach prasowych, supermarketach, delikatesach, na stacjach benzynowych, a także w osiedlowych sklepikach. Najwyższa kwota, jaką możemy wypłacić ze sklepowej kasy, to 300 złotych. Warunkiem jest dokonanie zakupów w danym sklepie (nie ma określonej minimalnej sumy, może to być nawet zakup lizaka czy batonika) i zapłacenie za nie kartą. Usługa dostępna jest dla wszystkich posiadaczy kart debetowych oraz niektórych kredytówek.

Coraz więcej wypłat

Reklama

Narodowy Bank Polski podaje, że na koniec 2014 roku było dostępnych ok. 72 000 punktów, w których można było skorzystać z usługi cashback. To aż o 140% więcej niż pod koniec 2013 roku. Wraz ze wzrostem liczby miejsc, w których możemy skorzystać z wypłaty z kasy, wzrosła również liczba i wartość transakcji w ramach tej usługi.

Reklama

Według NBP w I kwartale bieżącego roku wypłacono w Polsce łącznie ponad 157 mln zł podczas ponad 1,49 mld transakcji cashback. Z badania przeprowadzonego przez firmę Mobile Cross Media na zlecenie MasterCard wynika, że prawie połowa ankietowanych przedsiębiorców podała, że ich klienci wypłacają środki częściej niż w ubiegłym roku. Są to zwykle kwoty od 51 do 100 zł. Najczęściej robią to podczas zakupów (72%), a rzadziej kupując jakiś towar jedynie w celu wypłaty (28%).

Wady i zalety cashback

Do zdecydowanych zalet usługi należy oszczędność czasu. Wypłacać możemy w momencie robienia codziennych zakupów, nie musimy więc martwić się znalezieniem w pobliżu bankomatu czy wyprawą do banku – wszystko robimy w jednym miejscu, płacąc kartą. Kolejny plus to prostota transakcji. Do klienta należy tylko zatwierdzenie transakcji kodem PIN, o nic więcej nie trzeba się martwić. To sprzedawca obsługuje terminal i dodaje do sumy twoich zakupów wybraną przez ciebie kwotę wypłaty. Wystarczy więc kilka kliknięć, by cieszyć się dodatkową gotówką w portfelu. Warto też wspomnieć o łatwej dostępności – wciąż rośnie liczba stacji benzynowych i sklepów, w których możliwe jest skorzystanie z cashback. Co ciekawe, jest ich ponad 3 razy więcej niż bankomatów. Do zalet zaliczyć też można możliwość wypłaty konkretnej kwoty. Nie musi to być kwota zaokrąglowa do 20 czy 50 zł, tak jak w bankomacie. Wypłacamy tyle, ile chcemy.

Czy cashback ma wady? Niestety nie wszystkie banki oferują tę usługę za darmo, niektóre pobierają symboliczne opłaty, np. rzędu 1 zł. Warto jednak wcześniej zapoznać się z warunkami oferowanymi przez nasz bank, by uniknąć niemiłego zaskoczenia. Dostępność i cena usługi cashback powinna być jednak z czasem coraz bardziej korzystna dla klientów. Coraz więcej banków rezygnuje bowiem z pobierania za nią opłat.

Usługa cashback przynosi korzyści nie tylko przedsiębiorcom, którzy cieszą się większym ruchem w sklepie, ale i klientom, którzy są bardziej zadowoleni, robiąc zakupy w danym punkcie. Można się spodziewać, że w najbliższych latach usługa będzie nadal zyskiwała na popularności, a posiadacze kart Visa i MasterCard coraz częściej po gotówkę będą udawali się nie do bankomatów, a właśnie do placówek handlowych.