Zmiany w cennikach banków zawdzięczamy kredytom. A raczej ich brakowi czy też spadkowi chętnych na pożyczki od banków. Banki muszą zarabiać i to właśnie głównie na akcji kredytowej opierają swój zysk. Jednak z powodu spadku tempa naszej gospodarki, rekomendacji KNF, która ogranicza dostęp do kredytów, czy też wzrostu bezrobocia (ludzie bez pracy nie biorą kredytów, przynajmniej nie w bankach) jest coraz mnie chętnych na takie produkty. Co w takiej chwili robią banki chcące nadrobić straty? Wprowadzają podwyżki!

Reklama

Znajdź najkorzystniejsze dla siebie konto osobiste!

Zmiany dotkną każdego?

Zmiany w cennikach, czy też regulaminach niektórych dodatkowych usług, są różne. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z wprowadzeniem, bądź podwyższeniem, opłat w sytuacjach, jeśli na koncie nie będzie odpowiednich wpływów czy obrotu. Coś, czego aktywny klient nie zauważy, ale kiedyś może dać się nam we znaki. Drugą kategorią zmian jest wzrost opłat za konta, już wycofane z oferty, ale wciąż aktywne, użytkowane przez niektórych klientów.

Bankowcy wiedzą, że Polacy (niestety) są wyjątkowo mało skłonni do przenoszenia się z kontem do innego banku. Nawet, jeśli inni mają lepsze oferty, a „matczyny” bank wprowadza podwyżki. Niech przykładem będą takie banki jak PKO BP czy Pekao SA, które pomimo tego, że mają ofertę, co najwyżej średnią, to wciąż mają więcej klientów niż Alior Bank (także Alior Sync), ING Bank Śląski czy Bank Millennium.

Część banków ze zmianami się nieco ukrywa, zwiększają opłaty za rzeczy z ostatnich stron cenników jak np. za monity ostrzegawcze, ponaglenia do spłaty, itp. Zmianom nie ulegają zresztą nie tylko cenniki, ale także regulaminy i warunki programów premiowych. Przykładem niech będzie moneyback (czyli zwrot części wydanych środków), który jest przez klientów mile widziany a realizowany jest przez banki z pieniędzy, które do nich trafiają z opłaty interchange (prowizji za płatność kartą, którą ponosi sprzedawca). W Polsce interchange jest najwyższe w Europie i hamuje wzrost rynku płatności bezgotówkowych. Walka z absurdalnie wysokimi opłatami przyniosła pierwsze efekty - już do stycznia 2013 roku będą one mniejsze. To może być jednak argumentem dla bankowców by zmniejszyć zwracany procent transakcji.

Reklama

Zmiany przedstawione w poniższej tabeli albo już stały się faktem, albo wejdą w życie w ciągu nadchodzących dni czy tygodni, np. od 1 listopada. Pochyloną czcionką wyróżnione są zmiany w regulaminach.

Zmiany w opłatach i regulaminach dotyczące kont osobistych
Bank Wprowadzane zmiany
Kredyt Bank 1. Ekstrakonto Plus - pojawia się opłata miesięczna w wysokości 7 zł w przypadku braku minimalnego wpływy na konto w wysokości 1000 zł2. Program "Razem" został wycofany3. Konta, wycofane z oferty, ale wciąż aktywne, będą droższe: Ekstrakonto S będzie kosztowało 7,99 zł (teraz 5,99 zł), Ekstrakonto Profit 9,99 zł (teraz 7,99 zł),  Ekstrakonto VIP 15,99 zł (teraz 12,99 zł)4. Zmniejszy się dostępność darmowych bankomatów dla właścicieli niektórych rachunków. Bezprowizyjne nie będą już bankomaty BZ WBK czy Cash4You5. Wprowadzona zostanie warunkowa opłata za kartę debetową w wysokości 4 zł. Nie będzie pobierana w przypadku odnotowania 3 transkacji miesięcznie.
Bank Zachodni WBK 1. Dla kart: Visa Electron Aktywni 50+, Visa Electron, Visa Electron Prestiż, Maestro warunkowa opłata wzrasta do 5 zł miesięcznie2. Przelew24 (płatności online) od tej pory będzie płatny - 0,5 zł. Nie dotyczy wybranych kont: Konta<30, Konta24 VIP, Konta24 Prestiż otwartych od 1 stycznia 2005 do 31 marca 2011 r. oraz Konta Avocado3. Zmiana zasad programu moneyback dla kart posiadających tę funkcję. Od 1 listopada zwrot 1 proc. premii wyłącznie od transakcji dokonanych na stacjach paliw, w sklepach spożywczych i supermarketach (a nie od wszystkich transkacji).
Bank BGŻ 1. Wzrost opłat za karty kredytowe2. Wzrost opłat za wydanie duplikatu karty płatniczej z 15 do 25 zł3. Wzrost opłat miesięcznych: w Planie Standardowym - z 6,90 zł do 7,50 zł, w Planie Internetowym z 2 zł do 3 zł, w Koncie Student z 4 zł do 5 zł, w Planie 2 z 10 zł do 12 zł, w Koncie Agro z 3 zł do 5 zł4. Przelewy zewnętrzne: zlecane w placówkach (od 7 zł do 10 zł) i przez telefon (od 5 zł do 7 zł) będą droższe - dotyczy każdego rodzaju kont5. Modyfikacja zlecenia stałego w oddziale dla posiadaczy kont internetowych - z 3 zł do 10 zł. Poza tym wzrost opłat za modyfikację zlecenia stałego w placówce lub przez telefon6. Wzrost opłaty za abonament na bezprowizyjne bankomaty w kraju z 4 zł do 5 zł7. Wzrost opłat za doręczenie karty przez kuriera8. Nowa taryfa wraz z końcem października - wzrost opłat za konta, przelewy i inne operacje, od 0,6 zł do 2 zł9. Wycofanie z oferty kont Plan Student oraz Konta Maax
BOŚ Bank 1. Wzrost opłat za konta wycofane ze sprzedaży - jednak wciąż aktywne2. Wszystkie konta z obecnej oferty, poza kontem VIP, posiadają teraz stałą opłatę za kartę w wysokości 3 zł. Wcześniej pobierana była opłata roczna w wysokości 20 zł (teraz rocznie będzie to 36 zł)3. Wzrost opłat za karty kredytowe4. Opłaty za przyznanie i odnownie limitu debetowego. Wcześniej za darmo, teraz co miesiąc opłata w wysokości 3 zł5. Za zamknięcie konta w ciągu 90 dni od jego założenia bank pobiera opłatę w wysokości 35 zł6. Opłata w wysokości 6 zł za przelew na rachunek klienta służący do prowadzenia działalności gospodarczej7. Dla kont start oraz e-konta została podwyższona opłata z 3 zł do 5 zł za wypłatę z obcego bankomatu. Zmniejszono limit darmowych wypłat z obcych bankomatów z 4 do 2 miesięcznie8. Podwyżki w opłatach dla następujących kont: Konto Start - z 8 zł do 10 zł, Ekokonto - z 10 zł do 12 zł, Pakiet Ekokonto Plus - z 11 zł do 12 zł
Toyota Bank 1. Za wydanie duplikatu karty z 15 zł na 30 zł2. Wzrost prowizji za wypłatę gotówkową z 1 proc. na "1 proc. nie mniej niż 10 zł"3. Wzrost opłat z wystawienie historii konta i inne mało popularne czynności
Credit Agricole Bank Polska 1. Wzrost opłat za mało popularne, niestandardowe, operacje2. Wzrost opłat, za niektóre czynności związane z kartami płatniczymi
Alior Bank  1. Od 1 listopada - 8 zł miesięcznej opłaty za konto jeśli klient nie spełni warunków związanych z przelewaniem wypłaty na konto bądź korzystaniem z produktów banku2. Wzrost opłat za karty kredytowe3. Oprocentowanie lokaty nocnej spadnie z 4% na 2%
Alior Sync Ograniczenie potencjalnego 5% zwrotu, przez zmniejszenie liczby kategorii uznawanych przez bank. Od 24 października zwrot nie będzie przyznawany m.in. za internetowe przekazy pieniężne, przekazy do biur maklerskich, przelewy do brokerów ubezpieczeniowych i tzw. e-portmonetki (SkyCash, mPay).
Getin Noble Bank Koniec z zupełnie darmowym, wycofanym z oferty, Kontem Internetowym. Klienci, którzy wciąż je posiadają będą musieli zapłacić 9,99 zł jeśli na konto nie wpłynie miesięcznie minimum 750 zł lub za pomocą karty nie zostanie wydane min. 400 zł.
Bank BPH Bank wprowadza obszerne zmiany w swojej ofercie kont osobistych. Od tej pory będzie oferował 5 rodzajów rachunków, z czego jeden dla młodych. Oto część z tych zmian:1. Konto Sezam<26 - do tej pory warunkowo bezpłatne zostaje zastąpione "Cool kontem", które jest darmowe do 18 roku życia. Potem płatne 7 zł miesięcznie2. Nowe konta: Dopasowane konto - bezpłatne przy wpływach w wysokości 1000 zł miesięcznie, w przeciwnym razie - 7 zł, Lubię to! Konto - darmowe konto internetowe (bezpłatna karta debetowa przy 4 transakcjach miesięcznie). Obydwa rachunki mają jednak spory minus - opłata za sms-y konieczne do autoryzacji transakcji internetowych. Pierwsze 5 za darmo, pozostałe 0,35 zł.3. Zmiana, na mniej korzystną, wysokości premiii moneyback dla kart kredytowych, założonych po 2 kwietnia tego roku. Wycofanie części kont z oferty, wprowadzenie nowych.
Źródło: banki i TotalMoney.pl

Jak widać banki stosują różne strategie. Niektóre przerzuciły podwyżki całkowicie na starych klientów, inne podniosły „sprawiedliwie”, jak BPH, robiąc małą rewolucję w ofercie. Ze zmian wymienionych w tabeli najmniej zadowoleni będą z pewnością klienci Banku Zachodniego WBK i Alior Sync, korzystający z moneybacka. Co prawda pierwsza z wymienionych instytucji nie zdecydowała się na obniżenie wysokości zwrotu (z 1% i tak nie byłoby już z czego „ścinać”), ale ograniczenie „premiowanych” płatności dokonywanych kartą tylko do dokonywanych w sklepach spożywczych, supermarketach i na stacjach paliw jest już znacznym ograniczeniem funkcjonalności tego programu. Alior Sync podjął z kolei decyzję o wyłączeniu z usługi moneyback następujących kodów MCC (ang. Merchant Category Code, czyli 4-cyfrowych numerów przypisanych do przedsiębiorstwa przez MasterCard lub VISA, z chwilą, kiedy dane przedsiębiorstwo rozpoczyna akceptować kart płatnicze jako jedną z form płatności. Kody MCC są używane do zaklasyfikowania danego przedsiębiorstwa w zależności od oferowanego towaru lub oferowanej usługi): 4111, 6012, 6211, 6051, 4829. Co to oznacza? Tyle, że klient Alior Synca nie otrzyma zwrotu 5% za: lokalny/podmiejski transport pasażerski – koleje, promy, lokalny transport wodny (kod 4111), „zakupy” w instytucjach finansowych (kod 6012), „zakupy” u brokerów ubezpieczeniowych (kod 6211) i przekazy pieniężne dokonywane za pośrednictwem Internetu (kody 6051 i 4829). Trzeba też zauważyć, że Alior Bank wprowadzając 8 zł opłatę za prowadzenie konta osobistego dla klientów, w przypadku których Alior Bank nie jest „głównym bankiem”, pokazuje również „marchewkę” w postaci szerszego pakietu Assistance „Pomocni Fachowcy” dla klientów, w przypadku których Alior będzie „głównym bankiem”. Dla klientów tych pakiet rozszerzony został o ubezpieczenie telefonu komórkowego obejmujące takie zdarzenia jak kradzież oraz nieuprawnione użycie telefonu. Dodatkowo w ramach usługi „Pomoc w domu” w przypadku wizyty specjalisty od napraw sprzętu RTV/AGD lub technika PC ubezpieczenie obejmie także koszty materiałów i części zamiennych.

Konto osobiste bez opłat? Porównaj niezależnie i wybierz najlepsze!

To zapewne nie koniec… Banki potrzebują dodatkowego finansowania, więc uciekły się do starej, sprawdzonej metody – wprowadziły podwyżki. Jak pokazuje historia, chociażby polskiego rynku finansowego, ruch to dla banków stosunkowo bezpieczny, zwłaszcza jeśli rozłożony jest na raty. Raz, ze Polacy są niechętni zmianom, dwa, części opłat mogą nawet nie zauważyć, bądź je zignorować. Jak widać po tabeli aktywni klienci nie będą mieli czego się bać. Jednak jeśli masz więcej niż jedno konto, w dodatku części z nich w ogóle nie używasz, lepiej sprawdź ostatnie zmiany w cennikach, albo najlepiej je zamknij inaczej za jakiś czas mogą przyjść wezwania do zapłaty.