Będą ograniczenia gigantycznych premii przyznawanych finansistom, zwiększone mają być też wymogi kapitałowe banków. Porozumieli się w tej sprawie europosłowie z przedstawicielami unijnych rządów. Teraz uzgodnione zapisy dyrektywy muszą ostatecznie zaakceptować kraje członkowskie i cały Europarlament. Porozumienie kończy ponad roczną batalię o kształt przepisów, które określają sposób zwiększania kapitałów w bankach, by uchronić je przed kryzysem w przyszłości.

Reklama

Nowa dyrektywa ustala limity i przewiduje między innymi, że nawet w sytuacjach kryzysowych banki muszą być w stanie wypełnić wszystkie zobowiązania przez co najmniej 30 dni. Unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego Michel Barnier nazwał uzgodnienia przełomowymi. Gdyby te przepisy obowiązywały 5-6 lat temu, pewnie udałoby się uniknąć kryzysu finansowego, bo nie byłoby skandalu z Lehman Brothers - dodał.

Po raz pierwszy w historii regulacji światowych finansów zdecydowano się ograniczyć gigantyczne premie dla bankowców, które w powszechnej opinii są niezrozumiałe i niemoralne, zwłaszcza w czasach kryzysu. Celem tych przepisów, oprócz kwestii etycznych, jeśli można o nich mówić w świecie finansów, jest zniechęcenie bankierów do ryzykownych transakcji - podkreślił komisarz do spraw rynku wewnętrznego. Nowe przepisy mają obowiązywać od przyszłego roku i będą obejmować ponad 8 tysięcy europejskich banków.