Możliwość założenia lokaty na 1 lub na 3 miesiące daje praktycznie każdy bank. Oferty różnią się minimalną kwotą lokaty i oczywiście oprocentowaniem. Lokaty 1-miesięczne oprocentowane są od 1,35% do 4,6 a 3-miesięczne od 1,65% aż do 7,41%. Co do minimalnej kwoty, to najczęściej do założenia lokaty wystarczy nam 1000 zł (choć są banki, w których wystarczy 500 zł, ale też i takie, w których minimum to 3 a nawet 5 tys. zł).. Poniżej przedstawiamy po 5 najlepszych naszym zdaniem lokat 1- i 3-miesięcznych.

Reklama

Lokaty na 1 miesiąc – w większości „z Belką”…

Dwie spośród najkorzystniej oprocentowanych lokat 1-miesięcznych: Banku Pocztowego (1 miejsce) i Inteligo (2 miejsce) to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Miejsca trzecie (Alior Bank), czwarte (eurobank) i piąte – Meritum Bank – zajmują produkty, w których odsetki kapitalizują się na koniec okresu umownego. Oznacza to, że zyskami z nich podzielimy się z budżetem państwa. Minimalne kwoty czterech z pięciu lokat 1-miesięcznych wynoszą 1000 zł. Jedynie w Banku Pocztowym wystarczy dysponować kwotą 500 zł.

Szukasz dobrej lokaty? 7,4% w skali roku powinno Cię zadowolić!

Lokaty 3-miesięczne – dzienna kapitalizacja górą!

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku lokat zakładanych na 3 miesiące. Cztery z nich: „Lokata na Start” Getin Banku (1 miejsce), „Lokata Zyskowna” Raiffeisen Banku (2 miejsce), „Lokata Idealna” Idea Banku (3 miejsce) i „Lokata Gorąca II” Banku Millennium (4 miejsce), to produkty z dzienną kapitalizacją odsetek. Podatek Belki zapłacimy jedynie od odsetek naliczonych na lokacie prowadzonej przez Invest-Bank. Podobnie jak w przypadku lokat 1-miesięcznych, tak i żeby zainwestować pieniądze na 3 miesiące również – w większości przypadków wystarczy dysponować 1000 zł. Regułę tę potwierdzają jedynie dwa wyjątki: Raiffaisen Bank, w którym minimalna kwota lokaty to 3000 zł i Getin Bank, w którym wystarczy 500 zł.

Sprawdź najlepsze lokaty na rynku!

Czy warto?

Lokaty 1- czy 3-miesięczne na pewno nie przyniosą nam oszałamiających zysków. Pozwolą jednak na spokojne przeczekanie bessy na giełdzie i na niewielkie pomnożenie naszych kapitałów. Warto więc założyć krótkoterminową lokatę – zwłaszcza taką, której oprocentowanie jest wyższe od inflacji – choćby po to żeby nasze pieniądze nie traciły na wartości leżąc na koncie osobistym.

Lokaty na 1 miesiąc
Bank Oprocentowanie (% porównywalne dla lokat z dzienną kapitalizacją) kapitalizacja
Bank Pocztowy 3,7% (4,6%) dzienna
Inteligo 3,7% (4,6%) dzienna
Alior Bank 4,25% w dniu zapadalności
eurobank 4,10% w dniu zapadalności
Meritum Bank 3,70% w dniu zapadalności
Lokaty na 3 miesiące
Bank Oprocentowanie (% porównywalne dla lokat z dzienną kapitalizacją) kapitalizacja
Getin Bank 5,96% (7,41%) dzienna
Raiffeisen Bank 5,51% (6,80%) dzienna
Idea Bank 5,25% (6,52%) dzienna
Millennium 4,86% (6%) dzienna
Invest-Bank 4,7% w dniu zapadalności