FM Bank będzie miał w swojej ofercie pożyczki ze wsparciem unijnym dla osób zainteresowanych założeniem własnej firmy. Dziś bank podpisze z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym umowę dającą polskiej spółce dostęp do funduszy unijnych poręczeń. Umożliwią one bankowi obniżenie wymagań kredytowych w stosunku do firm dopiero rozpoczynających działalność.
Reklama
Wsparcie pochodzi z nowego unijnego programu „Progress”. Dzięki pozyskanym z niego pieniądzom banki mają tworzyć produkty przeznaczone dla osób zakładających własne firmy. „Progress” został zasilony przez Komisję Europejską kwotą 100 mln euro, która ma posłużyć do wygenerowania akcji kredytowej o wartości ok. 500 mln euro. To powinno wystarczyć na pożyczki dla co najmniej 45 tys. osób zaczynających swoją przygodę z biznesem.
– Planujemy uruchomienie kredytów w pierwszej połowie maja. Spodziewamy się dużego zainteresowania, zwłaszcza że program obejmuje nie tylko osoby chcące rozpocząć działalność gospodarczą, ale również przedsiębiorstwa działające na rynku krócej niż 12 miesięcy – mówi Henryk Pietraszkiewicz, szef FM Bank. Prezes dodaje, że z sieci sprzedaży banku płyną sygnały, że popyt na kredyty ze strony takich firm jest duży.
Maksymalna wysokość oferowanych przez bank pożyczek ma wynosić 20 tys. zł, zaś minimalna to 5 tys. zł.
Na wyższy kredyt będą mogli liczyć przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani biznesem w jednej z sieci franczyzowych. Dla nich bank przygotował pożyczki w wysokości do 80 tys. zł.
Reklama
Analitycy oceniają, że potrzebne jest tworzenie preferencyjnych produktów dla młodych firm, bo mają one bardzo ograniczony dostęp do kredytów bankowych.
– W przypadku firm, które działają na rynku krócej niż trzy miesiące, oferta banków ogranicza się do limitu w koncie lub karty kredytowej – mówi Agata Szymborska-Sutton z Tax Care. Dodaje, że im starsza firma, tym więcej i chętniej banki jej pożyczają. Przedsiębiorca, który może pochwalić się rocznym stażem, może mieć już dostęp do szerszego wachlarza produktów, w tym do trudniej dostępnych kredytów inwestycyjnych.
FM Bank jest pierwszą instytucją finansową w Polsce i w naszym regionie, której udało się pozyskać wsparcie z programu „Progress”. W marcu „DGP” informował, że zainteresowanie wśród polskich banków tym rodzajem wsparcia unijnego jest duże. W tym roku zapewne kolejne banki pójdą w ślady FM Banku i podpiszą umowy z EFI. W uzyskaniu środków z programu „Progress” pomaga im Związek Banków Polskich.
Na początku roku preferencyjne pożyczki dla młodych firm uruchomił Bank Pekao. Było to możliwe dzięki wsparciu z EFI, ale udzielonego w ramach „Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji”. Dzięki niemu w ciągu trzech lat Pekao chce przeznaczyć na kredyty dla startujących firm nawet 200 mln zł.