Reklama
Reklama
Reklama

PPK? Moje pieniądze nie będą ulepszać systemu emerytalnego [OPINIA]

zus
zus / Shutterstock
Nie wiem, czy w ogóle dożyję do emerytury. A do tego nie wiem, ile jeszcze zmian w systemie emerytalnym zaproponuje mi państwo, które dziś proponuje mi PPK. Jak wobec tego mam podejmować decyzję o ewentualnym oszczędzaniu?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Tematy:
opinie gospodarka emerytura magazyn cały magazyn praca PPK

Powiązane

Reklama

Komentarze (29)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
  • Skowron
    2019-10-30 07:27
    Za taką ordynarna propagandę ten dziennik winien byc wyrzucony natychmiast z kraju .
    3
    zgłoś
  • Alphabet
    2019-08-07 10:13
    Ja się już wypisałam i większość moich znajomych też.
    0
    zgłoś
  • Koloa
    2019-07-25 18:30
    Mam propozycję zadeklarowany Pisowiec odkłada w ppk a inni odkładają sami pieniądze na własnych kontach i w skarpetach. Za 20 lat sprawdzimy kto lepiej na tym wyjdzie.
    0
    zgłoś
  • Gumiś
    2019-04-12 11:10
    Kolejny pomysł rządu jak okraść i tak mało zarabiających pracowników niech pęsie najpierw podniosą 100 zł brutto to na lizaki
    0
    zgłoś
  • Listonosz
    2019-04-08 08:45
    czytałem i coś mi nie pasowało w tym artykule, jak doczytałem do stadniny to wszystko stało się jasne, dobra ekwilibrystyka ze strony autora....dobrze mało merytoryczna
    2
    zgłoś
  • Melisa
    2019-03-24 08:45
    Przecież środki zgromadzone na PPK to będa nasze prywatne pieniądze. Tu nikt nikogo nie wspomaga. Jeśli będziemy chcieli je wypłacić przed 60 tym rokiem życia to nie będzie żaden problem.Odzyskamy własne wpłacone pieniądze. Wiadomo że nie otrzymamy kasy wpłaconej przez państwo. Ale to jest swoista zachęta dla tych ,którzy będą wytrwale oszczędzać i to jest uczciwe. A naszych pieniędzy nikt nie zabierze. To nie jest OFE gdzie mieliśmy podział składki ZUS.Tu są nasze wpłacane pieniądze.
    9
    pokażukryj odpowiedzi (1)
    zgłoś
  • dyskryminacja
    2019-02-08 21:01
    Zakładając, że ja i kolega zarabiamy taką samą kwotę miesięcznie, on przystąpi do PPK a ja nie. Pracodawca dopłaci do jego emerytury co miesiąc jakąś kwotę. Dlaczego jeśli ja nie uczestniczę PPK mam być pokrzywdzony? czemu koledze pracodawca de facto ma płacić więcej a mi mniej? Tylko dlatego, że nie zdecyduję się na przystąpienie do PPK? Niech mi też dopłaca a ja zapłacę od tego dolę na ZUS a resztę spożytkuję teraz.
    1
    zgłoś
  • PPKaowiec
    2018-11-20 11:46
    Idea PPK sama w sobie nie byłaby złym pomysłem, gdyby nie to, że Polacy we własnym kraju są oszukiwani przez aparat urzędniczy - prezentuje się i mami nierealnymi założeniami, podając je w świetlanych barwach - tylko jednostronnie, same korzyści. Taki marketing propagandowy - już tylko to samo utwierdza w przekonaniu o niewiarygodności programu i tych co go stworzyli oraz zmuszają do jego skorzystania pod groźbą kar i dodatkowych utrudnień - nie ma to nic wspólnego z niezależnością podejmowania decyzji tylko jest zwykłym przymusem. Na wiarygodność trzeba zapracować a takimi programiami się ją rujnuje. Ciekawa jest jeszcze wysokość opłat za zarządzanie, skrzętnie ukrywana przed przyszłymi emerytami oraz wartiant pesymistyczny również ukrywany. Ponadto jest uzasadniona obawa, granicząca z pewnością, że wpłacone prywatne pieniądze zostaną znacjonalizowane jak to było w przypadku OFE - to też były pieniądze prywatne, później tylko zmieniono interpretację. Pierwotnie urzędnicy gwarantowali, że OFE to pieniądze prywante - czas zmienia wszystko. Za parę lat również zmieni się interpretacja - nie przepisy, tak jak to ma miejsce obecnie.
    0
    zgłoś
  • MKoro
    2018-09-23 08:04
    W prawie karnym istnieje pojęcie prewencji generalnej - kara ma nie tylko oddziaływać na sprawcę, ale też działać odstraszająco na potencjalnych następców. Podobne rozwiązanie warto by wprowadzić w zakresie zabezpieczenia emerytalnego - obecnym emerytom (a zwłaszcza emerytkom) należy urealnić świadczenia według zasady "ile odłożyłeś, tyle dostaniesz". Żadnych świadczeń minimalnych. Uskładałaś, kobieto, na dwieście złotych emerytury? Dostaniesz dwieście? I zapomnij o opiece społecznej, bo z własnej winy nie masz co jeść. Tysiące żebrzących emerytów uświadomią młodszemu pokoleniu, że trzeba oszczędzać na starość...
    0
    zgłoś
  • Jato.
    2018-09-23 06:20
    Poczytajcie sobie o aferze GetBack. o spółce, którą Państwowe instytucje dopuściły na GPW a po paru miesiącach jest bankrutem,na 3 miliardy obligacji sprzedali a w spółce aktywa ok 2,3 miliarda. Spółka sprzedała za ponad 369 mld akcji forsy nie ma. obligatoriusze dostaną przy dobrych wiatrach ze 30% w ciągu 8 lat, akcjonariusze stracili wszystko. To zadziało się na tzw. rynku regulowanym nadzorowanym przez Państwo. Powodzenia z PPK.
    5
    zgłoś
  • coxs
    2018-09-22 18:04
    brawo, świetny komentarz, zgadzam się w 100%. Szczególnie trafne są prawdziwe intencje tego nie"rządu". Ala cóż, jak mówi klasyk, czyli JKM - aby dać 500, trzeba zabrać 700. Dokąd Polacy tego nie zrozumieją, dotąd będą głosować na bandę czworga - czyli płacić i płakać
    5
    zgłoś
  • prezes
    2018-09-22 12:24
    troche rzeczy w tym teksci jest slusznych,troche nie na temat,troche mylacych.PPK maja te wade jak wszystko co ma byc inwestowane przez 40 lat w zmiennych warunkach gospodarczych,politycznych,ideologicznych,globalnych.40 lat dla obecnego tempa zmian na swiecie to wiecznosc.40 lat w XIX wieku -w wiktorianskiej Anglii czy w Pruasach to nie byl okres jakis horrendlanych zmian,chociaz yzcie inaczej wygladalo w roku 1860 i w 1900,rozwoj maszyn,przemyslu,zmiany spoleczne,powstanie partii socjlaistycznych,itd.Ale XXI wiek to jeszcze wieksze tempo zmian.Trudno powiedziec ile co bedzie warte za 40 lat jezeli w okresie ostatnich 40 lat dolar w Polsce byl juz wart majatek w PRL,pod pewexem srednia pensja w PRL wystarczala na zakup ok.40 dolarow!!! (naprawde!),potem byl po 10 tys zl PRL w nowej Polsce,potem po 1 zl nowy,potem po 4 zl nowe,potem,w 2007-08 2 zl nowe (wraz ze slynnym frankiem po 2 zl),potem po 4 zl,teraz po 3,70 zl.A ceny w zlotych w owych 40 latach?Szalenstwo-kazdy wie,nie mam po co pisac.A ceny mieszkan,gruntu?W 1985 kupilem maly domek na wsi pod Krakowem, z 1 ha gruntu,14 km od miasta,park narodowy,za 2 tys dolarow,dzis dostalbym za to ok.150 tys dolarow-rozumie cos ktos z tego?Jak ufac w moc kapitalu w PPK za 40 lat?kto ma to zapewnic-obligacje (1,8% na rok,a realna inflacja dla zwyklych ludzi ok.10% na rok),akcje na gieldzie-ok.75% to panstwowe spolki,ktore moga dostawac przez 40 lat rozne rozkazy,rzad?-ktory zmienia sie co 4 lata.Podobnie jak autor nie odloze w PPK ani grosza-mam swoj pomysl na dodatek do emerytury-wynajem nieruchomosci,wole ladowac zaoszczedzony grosz w 4 scian,ktore ktos wynajmie,ktore za 10 czy 20 lat beda stac i ktore w spadku dostanie moja corka.Poza tym,jak po wzroscie cen opisanego domku pod Krakowem widac,z 2 tys dol. na 150 tys dol.,nieruchomosci w Krakowie i okolicach zachowuja prawidlowa wartosc w relacji do cen rynkowych,cen w sklepach,dochodow ludnosci.Takze wynajem 2 pok mieszkania w Krakowie to ok.polowy sredniego wynagrodzenia w kraju.Czyli dwa takie mieszkania to pelne wynagrodzenie srednie-dzic to ok.3800 zl.Ktos powie,ze odlozyc na mieszkanie na wynajem ciezko, a ja powiem,ze tak-ciezko ale trzeba miec pewne zasady zyciowe-nie kupuje nowych,dzych aut,jezdze malym,uzywanym,na LPG,na samych autach w zyciu mozna w ten sposob zaoszczedzic ok.100 tys zl roznicy i dac na mieszkanie do wynjamu,nie jezdzic na drogie wakacje,na narty,nie chodzic do restauracji,klubow,nie pic drinkow po 40 zl,kupowac tanie ciuchy,nie miec I phonow i innych bajerow za tysiace,brac smartfona za darmo w ofercie Play-49 zl za wszystko z darmowym telefonem (ja taki mam).To trudna filozofia zyciowa,oszczednosc przez lat ale w ten sposob odlozylem na 2 nieruchomosci na wynajem.Moje PPK stoja na moim gruncie i maja 4 sciany, a ja mam do nich klucze.I wtedy "wiesz co masz"-jak kiedys brzmiala reklama VW.
    0
    pokażukryj odpowiedzi (1)
    zgłoś
  • Mic
    2018-09-22 11:15
    Zaufanie słabe zarówno do Państwa, ale jak i do dziennikarzy. Proszę sprawdzić linkedina autora. Subiektywna opinia ma dosyć jasne źródło. PKK ma cel słuszny, Polacy nie oszczędzają w ogóle na emeryturę. W Niemczech jest to obowiązkowe, ale z drugiej strony z czego tutaj oszczędzać. tylko 25% społeczeństwa ma więcej niż 3750 netto.
    5
    pokażukryj odpowiedzi (1)
    zgłoś
  • Ed
    2018-09-21 14:06
    "Pieniądze, które będą trafiać do PPK, będą inwestowane głównie w obligacje i akcje spółek notowanych na giełdzie". Tym sposobem rząd chce zapewnić sobie pieniądze na dalsze zapożyczanie się i mało wiarygodne inwestycje.
    6
    zgłoś
  • suw
    2018-09-21 13:52
    ..w tej kwestii samo życie napisało kilka scenariuszy w postaci bardzo mądrych przysłów tzn "umiesz liczyć licz na siebie.... lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu...mówiły kukułki że do kitu są spółki"....a już szczególnie wtedy kiedy kiedy drugą stroną umowy jest państwo którego działania sprowadzają się do jego widzimisię i rozgrywek politycznych .Tutaj żadne umowy nie są pewne i nie mają racji bytu. Chcesz zaoszczędzić na emeryturę to oszczędzaj sam , naprawdę da się ,jest bezpieczniej i duża nadzieja że państwo nie zrobi Cię w konia. Chociaż 100% pewności nie ma nigdy.
    3
    zgłoś
  • OBS
    2018-09-21 13:28
    Kolejne wczasy pod palmami...
    4
    zgłoś
  • Jol
    2018-09-21 12:57
    Brak wiedzy autora na temat, który podejmuje jest porażający.
    80
    pokażukryj odpowiedzi (1)
    zgłoś
  • 77
    2018-09-21 12:47
    Ja tam Morawieckiemu wierzę ale mam pewności, że jak będzie PO nim PO=lacki rząd to czy czy jednym POdpisem ala ryszawa ME NDO ZA nie ukradnie nam tych pieniędzy!!!
    73
    pokażukryj odpowiedzi (1)
    zgłoś
  • [ ╲╱]➋[├─┤]
    2018-09-21 10:38
    Nie dajcie się nabrać - wasze pieniądze w PPK pójdą na zaspokojenie roszczeń pewnej nacji o której lepiej nie pisać. Jeśli możecie sami dbajcie o własne pieniądze i o własną przyszłość.
    5
    zgłoś
  • mann
    2018-09-21 10:33
    Niemiecka dzienniakrzyna z FOZZ24, przypominam. Pisze na zamowienie, zero wiedzy, duzo zamowiec od Dukaczewskiego. Jakos nie plakal, jak jego idol Tusk ukradl nam 160mld, teraz za to DOBROWOLNE oszczedzanie pajaca boli.
    65
    pokażukryj odpowiedzi (1)
    zgłoś