Aplikacja mobilna do szybszego załatwiania spraw urzędowych
W ciągu najbliższych miesięcy planujemy udostępnić użytkownikom serwisu e-Urząd Skarbowy nowe narzędzie w postaci aplikacji mobilnej, które umożliwi bezpieczne, szybkie i komfortowe załatwianie spraw urzędowych online. Aplikację mobilną e-Urząd Skarbowy będziemy wdrażać w kilku etapach. Na początek udostępnimy konto osoby fizycznej i przeznaczone dla tego konta funkcjonalności - powiedział PAP Łoboda.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Zaznaczył również, że użytkownicy platformy zyskają dostęp do szeregu usług, takich jak: wystawianie zaświadczeń, wgląd w udzielone pełnomocnictwa, przeglądanie złożonych dokumentów podatkowych (PIT, PCC, SD, VAT) oraz weryfikacja swoich rozliczeń.
Jak poinformował, aplikacja zaoferuje również szereg dodatkowych funkcji, takich jak: zarządzanie dokumentacją, aktualizacja danych oraz elektroniczna wymiana dokumentów po uprzedniej akceptacji przez użytkownika regulaminu e-Korespondencji. Pierwszym beneficjentem nowego rozwiązania mają zostać notariusze.
Co jeszcze oferuje aplikacja mobilna? Jakie są plany?
Szef KAS dodał także, że chcą poszerzyć swoją ofertę o możliwość skorzystania z usługi Twój e-PIT, umożliwiającej wygodne rozliczenie podatków za 2024 rok. Dodatkowo, planują wprowadzić innowacyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców w postaci Raportu podatnika, który w szybki i przejrzysty sposób przedstawi najważniejsze informacje o ich sytuacji podatkowej. W przyszłości zamierzają również rozbudować aplikację mobilną o funkcjonalności dostępne obecnie w e-Urzędzie Skarbowym, takie jak konto organizacji, oraz o nowe usługi, które są obecnie w fazie planowania.
Łaboda zwrócił uwagę na fakt, że podatnicy mają już teraz możliwość załatwienia większości formalności podatkowych w sposób całkowicie zdalny, korzystając z usług dostępnych online. System ten pozwala na dostęp do szerokiej gamy usług podatkowych przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem posiadania połączenia internetowego. Dodał, że rosnącą popularnością cieszą się kolejne funkcjonalności tego serwisu, takie jak e-Korespondencja, która umożliwia bezpośrednią komunikację z organami podatkowymi w formie elektronicznej.
Czym jest podatek dochodowy?
Podatek dochodowy to obowiązkowa opłata, którą płacimy od uzyskanego dochodu. PIT muszą rozliczać praktycznie wszystkie osoby fizyczne, które osiągnęły dochód w danym roku podatkowym. Wyjątki dotyczą np. osób, które osiągnęły dochód wyłącznie z rent lub emerytur, jeśli nie przekroczyły określonego limitu. Rodzaje podatku dochodowego:
- PIT (Podatek dochodowy od osób fizycznych): Dotyczy osób fizycznych, czyli nas wszystkich. Płacimy go od różnych źródeł dochodu, takich jak praca, działalność gospodarcza, najem, dywidendy itp.
- CIT (Podatek dochodowy od osób prawnych): Dotyczy przedsiębiorstw, spółek i innych podmiotów prawnych.
W Polsce obowiązuje skala podatkowa, co oznacza, że stawka podatku zależy od wysokości dochodu. Obecnie (2024/2025) obowiązują dwie stawki:
- 12 proc.: od dochodu do 120 000 zł,
- 32 proc.: od nadwyżki powyżej 120 000 zł.
Istnieje wiele ulg podatkowych, które mogą zmniejszyć wysokość należnego podatku. Przykładowe ulgi to ulga na dzieci, ulga rehabilitacyjna, ulga termomodernizacyjna, ulga internetowa.