Bitcoin 40 proc. w dół

Reklama

Przez trzy miesiące wartość bitcoina zmalała o 40 proc. O tym, jak chwiejna jest wartość tej kryptowaluty świadczy, że w ciągu 52 tygodni jej wycena zmieniała się od 36 tys. zł do 241 tys. zł, co pokazuje skalę spekulacji.

- Od 2009 r., gdy pojawił się koncept bitcoina i później innych kryptowalut, koniec końców zyskiwali ci inwestorzy, którzy wierzyli w sukces – mówi w rozmowie z MarketNews24 Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets na Europę Wschodnią. – Bitcoin jest królem spekulacji na dużej zmienności, w każdym interwale krótkoterminowym, średnioterminowym bądź długoterminowym.

Duże straty na bitcoinie. Kierunek Kazachstan

Ostatnie duże straty na bitcoinie spowodowane zostały tym, że rząd chiński ogłosił poszerzenie ograniczeń wydobycia kryptowalut. Dotyczy to przede wszystkim prowincji Sichuan, jednego z największych regionów, w którym tworzy się tę kryptowalutę. Zamknięto 26 największych projektów wydobywczych w regionie, prowadzone są dochodzenia dotyczące legalności wydobycia kryptowalut. Lokalne rządy w Mongolii Wewnętrznej, Qinghai Xinjiang i Yunnan podjęły już działania zmierzające do zamknięcia kopalń bitcoinów.

- Tego się spodziewano, dlatego zaczęły pojawiać się nowe miejsca wydobywania kryptowalut – wyjaśnia ekspert CMC Markets. – Firmy tworzące infrastrukturę przenoszą się przede wszystkim do Kazachstanu.

Reklama

Co dalej z rynkiem kryptowalut

Czy rynek kryptowalut potrzebuje regulacji prawnych? Takie opinie pojawiają się coraz częściej, zwłaszcza, że w czerwcu zniknęła z rynku platforma wymiany walut w RPA. Zniknęli jej współwłaściciele, a wraz z nimi 3,6 mld USD.

- Takie sytuacje będą się powtarzać i paradoksalnie im bardziej ten rynek będzie uregulowany, tym szybciej takie trupy będą wypadały z szafy – komentuje Łukasz Wardyn. – Regulacje będą korzystne zwłaszcza dla inwestorów indywidualnych, bo dowiedzą się więcej o realnej wartości swych inwestycji. Krótkoterminowo problem może być jednak taki, że przy wprowadzaniu regulacji przechodzi się od skrajności do skrajności.