To drugi w ciągu zaledwie trzech tygodni przypadek rekordowej konfiskaty kryptowalut w Wielkiej Brytanii. Poprzedni miał miejsce 24 czerwca, gdy przejęto 114 milionów funtów. Nie podano, o jaki rodzaj kryptowalut chodzi, ani czy obie sprawy są ze sobą powiązanie. W związku z tą pierwszą aresztowano pod zarzutem prania brudnych pieniędzy 39-letnią kobietę, choć została ona później zwolniona za kaucją.

Reklama

Policja: Przestępcy używają krypto walut do prania pieniędzy

Dochody z przestępczości są prane na wiele różnych sposobów. Podczas gdy gotówka nadal pozostaje królem w świecie przestępczym, wraz z rozwojem platform cyfrowych coraz częściej widzimy zorganizowanych przestępców używających kryptowalut do prania brudnych pieniędzy - powiedział zastępca podkomisarza Graham McNulty z londyńskiej policji metropolitalnej.

Transakcje dokonywane przy użyciu kryptowalut mogą zapewnić większą anonimowość nadawcom i odbiorcom pieniędzy, i z tego powodu oraz z racji ich globalnego charakteru, niektóre z największych grup przestępczych na świecie postawiły na nie jako sposób na pranie brudnych pieniędzy.