Dlaczego ZUS waloryzuje i co to oznacza dla przyszłych emerytów?

ZUS przeprowadza coroczną waloryzację w czerwcu, aby skompensować inflację z ubiegłego roku oraz uwzględnić wzrost funduszu wynagrodzeń. Te czynniki mają bezpośredni wpływ na wysokość składek. Kwoty zapisane na kontach i subkontach stanowią podstawę do obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Reklama

Do waloryzacji ZUS przyjął kwoty środków zapisane na kontach ubezpieczonych, kapitał początkowy i środki na subkoncie na dzień 31 stycznia 2024 roku. Zastosowano następujące wskaźniki:

  • 114,41 proc. dla składek emerytalnych oraz kapitału początkowego.
  • 109,49 proc. dla środków na subkoncie.

W tym roku kapitał na koncie głównym wzrósł o 14,41 proc., a na subkoncie – o 9,49 proc. – wyjaśnił prezes Derdziuk. Podkreślił również, że "celem waloryzacji jest zachowanie wartości pieniądza i utrzymanie siły nabywczej przyszłych świadczeń".

Kogo objęła rekordowa waloryzacja?

Czerwcowa waloryzacja objęła ogromną liczbę Polaków:

  • Ponad 26,1 miliona osób miało zwaloryzowane konta.
  • Ponad 22,3 miliona osób skorzystało z waloryzacji subkont.
  • Dla blisko 3,7 miliona osób ZUS zwaloryzował środki z kapitału początkowego.

Gdzie sprawdzić swoje dane?

Dane z dokonanych waloryzacji rocznych są już widoczne na kontach i subkontach ubezpieczonych. Jeszcze w czerwcu każdy będzie mógł sprawdzić je na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Informacje te staną się również częścią corocznej informacji o stanie konta na 31 grudnia 2024 roku, którą ZUS przygotowuje dla każdego ubezpieczonego.