Zasady określające, czego nie wolno robić na ROD, zawarte są w ogólnopolskim regulaminie Rodzinnych Ogrodów Rodzinnych. Lista zakazów jest długa, a jej naruszenie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Chodzi nie tylko o mandaty, ale również o możliwość rozwiązania umowy dzierżawy przez Polski Związek Działkowców.

Czego nie wolno robić na ROD? Regulamin mówi jasno

Jedna z kluczowych zasad dotyczących użytkowania działek mówi o zakazie zamieszkiwania na terenie ROD (Art. 12. Ustawy o ROD). Nie można także prowadzić działalności zarobkowej ani działalności gospodarczej.

Reklama

ROD są przeznaczone wyłącznie do użytkowania przez osoby, które zawarły umowę dzierżawy z Polskim Związkiem Działkowców. Oznacza to, że nie można wynajmować terenu osobom trzecim, np. turystom.

Jednym z najważniejszych zakazów panujących w Rodzinnych Ogrodach Działkowych dotyczy zaśmiecania. Działkowiec nie może zanieczyszczać terenu działki, ale również dróg, alejek, rowów melioracyjnych, a także otoczenia ogrodu. W regulaminie ROD doprecyzowano, że zakazane jest także zaśmiecanie terenu gałęziami i chwastami.

Na ROD obowiązuje też zakaz zakłócania spokoju sąsiadom. Niedozwolone jest m.in. polowanie, używanie broni, a także detonowanie petard lub innych ładunków wybuchowych. Właściciele zwierząt muszą pamiętać o zakazie stałego utrzymywania kotów i psów na działce. Na terenie ROD nie można wprowadzać i trzymać psów bez smyczy i kagańca.

Reklama

Czego nie wolno robić na ROD? Lista zakazów jest długa

To jednak nie wszystkie zakazy, których muszą przestrzegać działkowicze. Na terenie ROD zabrania się także:

  • budowania lub instalowania urządzeń niebędących infrastrukturą ogrodową,
  • zwężania lub poszerzania alejek i innych ciągów komunikacyjnych na terenie ROD,
  • umieszczania na ogrodzeniu ostrych elementów, np. drutu kolczastego,
  • wjeżdżania na teren samochodem i parkowania poza specjalnie wytyczonymi strefami.

Czy można wyciąć drzewa na własnej działce ROD?

Usuwanie drzew i krzewów na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych regulowane jest przez ustawę z 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody. W przypadku zieleni rosnącej na częściach wspólnych ROD, to o zgodę na wycinkę musi wystąpić stowarzyszenie ogrodowe. Z kolei, gdy drzewa do wycinki znajdują się na indywidualnych działkach, obowiązek uzyskania odpowiedniego zezwolenia spoczywa na konkretnym działkowcu.

Kiedy można stracić działkę ROD? Kary za nieprzestrzeganie zasad

Umowa z działkowcem może zostać rozwiązana – pod określonymi warunkami – z zachowaniem co najmniej miesięcznego okresu wypowiedzenia. Do najważniejszych przyczyn zakończenia umowy należą m.in.:

  • użytkowanie działki lub altany niezgodnie z przepisami ustawy lub regulaminem ogrodu,
  • dewastacja infrastruktury ogrodowej,
  • poważne lub notoryczne naruszanie zasad porządku panującego w ROD,
  • przekazanie działki lub jej części osobie trzeciej, zarówno odpłatnie, jak i bez wynagrodzenia.

Dodatkowym powodem może być także nieuregulowanie opłat ogrodowych bądź kosztów związanych z utrzymaniem działki przez minimum sześć miesięcy. Ustawa przewiduje jednak, że zanim dojdzie do wypowiedzenia umowy, działkowiec musi najpierw otrzymać pisemne upomnienie z terminem na uregulowanie zaległości oraz formalne zawiadomienie o zamiarze rozwiązania umowy.