Po raz kolejny wraca temat budzący kontrowersje wśród działkowców. Wszystko przez projekt ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych oraz kluczowych inwestycji w zakresie potrzeb obronności państwa. Według Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców stanowi on poważne zagrożenie dla istnienia tysięcy ROD w Polsce.

Działkowcy kontra państwo. Tysiące Polaków może stracić ogrody działkowe

Projekt specustawy dotyczącej inwestycji służących obronności kraju zawiera przepisy umożliwiające likwidację Rodzinnych Ogródków Działkowych. Ustawa przewiduje wprowadzenie uproszczonego trybu przejmowania przez państwo nieruchomości na cele służące obronności.

Reklama

Najwięcej kontrowersji wzbudza fakt, że przepisy nie przewidują możliwości przyznania terenu zamiennego, który umożliwiłby odtworzenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Indywidualni działkowcy zostają pozbawieni prawa do rekompensat za zmniejszenie wartości ich działek oraz utracone plony. Z kolei stowarzyszenia ogrodowe nie mogą ubiegać się o zwrot kosztów i strat wynikających z likwidacji ogrodu.

"Brak jest jakichkolwiek przesłanek dla przyjęcia, aby cel ustawy czynił zasadnym ograniczenie zakresu odszkodowań przysługujących podmiotom wywłaszczanym, czyli działkowcom i stowarzyszeniom ogrodowym. Tymczasem w stosunku do tych podmiotów projekt zawiera właśnie takie rozwiązania" — czytamy w stanowisku Polskiego Związku Działkowców.

Reklama

Działkowcy apelują o zmianę specustawy w obawie przed likwidacją ROD

Problem jest poważny, bo może dotyczyć nawet 100 ROD w okolicach poligonów wojskowych i lotnisk, z których korzysta 20 tys. osób. Dlatego Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców proponuje wprowadzenie poprawek w specustawie. W piśmie skierowanym do premiera Donalda Tuska domagają się m.in. odszkodowań za nasadzenia i obiekty budowlane według kosztów odtworzenia oraz ryczałtu na pokrycie kosztów przeprowadzki.

"Istota proponowanych zmian sprowadza się do zapewnienia działkowcom i stowarzyszeniom ogrodowym prawa do odszkodowań w wymiarze analogicznym, jak w ustawie o ROD, względnie zrekompensowania ograniczenia tych praw innymi świadczeniami, analogicznymi do przyznanych innym kategoriom wywłaszczanych" – czytamy w uzasadnieniu.

Krajowy Zarząd PZD podkreśla, że w pełni popiera ideę ustawy zwiększającej potencjał obronny Polski, jednak "nie może odbywać się to poprzez wprowadzanie rozwiązań dyskryminujących stowarzyszenia ogrodowe i działkowców".

Rewolucja na ROD. Nowy obowiązek dla działkowców w 2025 roku

W ostatnich latach zainteresowanie ogrodami działkowymi znacznie wzrosło. Polski Związek Działkowców (PZD) wprowadził istotne zmiany dla nowych użytkowników Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD). Od teraz każdy nowy działkowiec będzie zobowiązany do odbycia obowiązkowego szkolenia, które ma na celu uświadomienie mu jego praw i obowiązków. Nowe regulacje to odpowiedź na rosnącą liczbę działkowców oraz potrzebę uporządkowania zasad panujących na terenach ROD.

Szkolenia mają na celu przekazanie nowym działkowcom niezbędnej wiedzy dotyczącej użytkowania działek oraz zasad, które obowiązują na terenach ROD. Uczestnicy poznają sposoby nowoczesnego zagospodarowania działek. Nauczą się utrzymania na nich porządku, a także właściwych rozwiązań problemu ścieków, odpadów roślinnych, budowlanych i wielkogabarytowych.

Obowiązkowe szkolenia nie są nowością – odbywały się już w przeszłości, jednak do tej pory nie miały formalnego umocowania w statucie. W efekcie nie wszyscy działkowcy brali w nich udział, co prowadziło do licznych nieporozumień i naruszeń przepisów. Teraz obowiązek uczestnictwa w szkoleniach został wpisany do statutu PZD, co oznacza, że każdy nowy działkowiec musi w nich uczestniczyć.

Zobacz także: