Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy posiadacz odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego ma bezwzględny obowiązek zarejestrować go w ciągu dwóch tygodni od daty zakupu. Obowiązek ten ciąży na nas niezależnie od tego, czy korzystamy z oferowanych przez publicznych nadawców programów.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Abonament RTV

Abonament RTV to opłata, którą w Polsce muszą uiszczać osoby fizyczne i prawne posiadające odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Pieniądze zebrane z tego tytułu są przeznaczone na finansowanie publicznej telewizji i radia. Obowiązek uiszczania opłat abonamentowych dotyczy:

  • Osób fizycznych: Każda osoba posiadająca odbiornik radiowy lub telewizyjny w gospodarstwie domowym.
  • Osób prawnych: Firmy, instytucje, szkoły itp., które posiadają odbiorniki w swoich siedzibach.

Rozporządzenie jasno określa, że rejestracja odbiorników RTV może odbyć się osobiście na poczcie. Wymaga to wypełnienia formularza, w którym należy podać dokładne informacje, takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL lub NIP. Ponadto, trzeba sprecyzować, w jakich miejscach korzystamy z radia lub telewizora (np. w domu, samochodzie) oraz podać ich liczbę. Niezbędny jest także adres e-mail, pod który będzie przesłana korespondencja związana z rejestracją.

Po złożeniu wniosku, Poczta Polska przesyła potwierdzenie jego otrzymania. Dokument wraz z potwierdzeniem jest zwracany wnioskodawcy. Alternatywnie, rejestrację można przeprowadzić drogą elektroniczną, wypełniając odpowiedni formularz dostępny na stronie internetowej Poczty Polskiej. Po przesłaniu zgłoszenia drogą elektroniczną, użytkownik otrzymuje na swoją skrzynkę pocztową potwierdzenie dokonanej rejestracji.

Reklama

Do kiedy opłaca się abonament RTV?

Zgłoszenie posiadania telewizora lub radia skutkuje przyznaniem unikalnego numeru identyfikacyjnego. Do tego numeru przypisuje się konkretne konto bankowe, na które należy regularnie, do 25. dnia każdego miesiąca, uiszczać opłatę abonamentową. Informacja o numerze identyfikacyjnym oraz danych konta przekazywana jest drogą elektroniczną lub tradycyjną pocztą, w zależności od wybranej metody rejestracji urządzenia.

To grozi za nieopłacony abonament RTV

Inspekcje dotyczące opłat abonamentowych za radio i telewizję są prowadzone na bieżąco przez wyznaczonych pracowników Poczty Polskiej. Chociaż głównym celem kontroli są podmioty gospodarcze, to również gospodarstwa domowe mogą być objęte takimi sprawdzeniami.

Pracownicy Poczty Polskiej mają prawo przyjść do nas do domu i zweryfikować, czy posiadamy zarejestrowane radio lub telewizor. Jeśli okaże się, że korzystamy z tych urządzeń bez wcześniejszej rejestracji, grozi nam wysoka kara pieniężna. Za niezarejestrowane radio możemy zapłacić 261 złotych, natomiast za telewizor kara wynosi aż 819 złotych.