Zgodnie z informacjami zawartymi na portalu infor.pl, prawo do zasiłku opiekuńczego mają osoby ubezpieczone w ZUS od chorób. Szczegółowe warunki przyznawania tego świadczenia określa ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Dla kogo zasiłek opiekuńczy?
Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje osobom zatrudnionym, które zostały zwolnione z obowiązku wykonywania pracy w celu zapewnienia osobistej opieki nad:
- dzieckiem w wieku do 8 lat,
- dzieckiem niepełnosprawnym poniżej 18. roku życia,
- chorym dzieckiem do 14. roku życia,
- chorym dzieckiem niepełnosprawnym poniżej 18. roku życia,
- innym chorym członkiem rodziny, takim jak małżonek, rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki oraz dzieci powyżej 14. roku życia.
Kiedy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko wtedy, gdy nie ma innej osoby w rodzinie, która mogłaby zapewnić opiekę choremu. Okres, na jaki można otrzymać zasiłek, jest ograniczony i różni się w zależności od sytuacji.
- Na zdrowe dziecko do 8 lat lub chore do 14 lat zasiłek przysługuje przez maksymalnie 60 dni w roku.
- Na chore, niepełnosprawne dziecko w wieku 14-18 lat lub zdrowe, niepełnosprawne dziecko w wieku 8-18 lat (jeśli rodzic jest np. chory lub w szpitalu) zasiłek przysługuje przez maksymalnie 30 dni w roku.
- Na innych chorych członków rodziny (np. małżonka, rodzica) zasiłek przysługuje przez maksymalnie 14 dni w roku.
Zasiłek opiekuńczy możesz dostać łącznie przez 60 dni w roku, niezależnie od tego, czy opiekujesz się dzieckiem, czy innym członkiem rodziny. Jeśli nie wykorzystasz wszystkich dni w danym roku, nie możesz ich przenieść na rok następny.
Zasiłek opiekuńczy - kwota
Zasiłek opiekuńczy stanowi 80 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia osiągniętego przez ubezpieczonego w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała konieczność osobistej opieki. Podstawą do jego przyznania jest zaświadczenie lekarskie potwierdzające zaistnienie takiej konieczności oraz złożenie przez ubezpieczonego wniosku Z-15B dostępnego na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Należy podkreślić, że prawo do zasiłku opiekuńczego jest ograniczone. Wyklucza się z niego m.in. osoby korzystające z urlopu bezpłatnego lub przebywające w areszcie śledczym, lub zakładzie karnym.