Kto może ubiegać się o świadczenie?
Prawo do świadczenia przysługuje osobom spełniającym określone warunki:
- Wiek emerytalny: Kobiety muszą mieć ukończone 60 lat, a mężczyźni 65 lat.
- Liczba dzieci: Matki, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czworo dzieci, oraz ojcowie w przypadku, gdy matka nie mogła pełnić swojej roli (np. z powodu śmierci lub porzucenia dzieci).
- Miejsce zamieszkania: Osoby mieszkające w Polsce przez co najmniej 10 lat po ukończeniu 16. roku życia.
Świadczenie mogą otrzymać także cudzoziemcy legalnie przebywający w Polsce, obywatele państw członkowskich UE, EFTA, a także Konfederacji Szwajcarskiej, pod warunkiem spełnienia dodatkowych wymogów.
Ile wynosi świadczenie? Będzie podwyżka w 2025 roku?
Jeśli osoba pobiera już świadczenie emerytalne niższe od najniższej emerytury, rodzicielskie świadczenie uzupełniające wyrównuje tę kwotę do minimalnego poziomu. Od 1 marca 2024 r. wynosi ona 1780,96 zł. Co roku ta kwota jest waloryzowana, więc w 2025 roku będzie podwyższona.
Osoby nieposiadające żadnych świadczeń otrzymają pełną kwotę odpowiadającą najniższej emeryturze.
Jak złożyć wniosek o świadczenie?
Aby ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające, należy:
- Złożyć wniosek w oddziale ZUS lub KRUS.
- Dołączyć do wniosku: Numery PESEL dzieci,oświadczenie dotyczące sytuacji osobistej, rodzinnej, materialnej i majątkowej, dokumenty potwierdzające urodzenie dzieci (w przypadku urodzeń poza Polską – zagraniczne akty stanu cywilnego).
Świadczenie przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym wydano decyzję, ale nie wcześniej niż od momentu osiągnięcia wieku emerytalnego.