Wigilia firmowa to często spotykane, dodatkowe wydarzenie w kalendarzu wielu firm. Dzięki niemu, pracownicy mogą wspólnie świętować, integrować się i budować relacje w mniej formalnej atmosferze. Wigilia firmowa często ma też na celu podkreślenie wartości współpracy i wdzięczności za mijający rok pracy. Nierzadko służy także docenieniu pracy zespołu w symboliczny sposób i zwiększeniu poczucia przynależności do firmy. Czy jednak udział w niej jest obowiązkowy czy dobrowolny?

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Czy wigilia firmowa jest obowiązkowa?

Wigilie firmowe coraz częściej wpisują się w kulturę korporacyjną. Zdarza się jednak, że nie dla wszystkich pracowników jest to komfortowe doświadczenie. Bywa, że jest to źródło dodatkowego stresu. W związku z tym często pojawiają się pytania czy pracodawca może wymagać od pracownika uczestnictwa w takim spotkaniu. Na ten temat wypowiedziała się w TVN24 Biznes ekspertka prawa pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama

Czy pracodawca może wymagać obecności na wigilii firmowej?

Jak wyjaśnia ekspertka prawa pracy Monika Smulewicz, pracodawca nie ma prawa zmuszać pracownika do udziału w takich wydarzeniach. "Pracodawca nie może zmusić nikogo do wspólnego wyjścia ani przygotowywania potraw" — zauważa.

Z badań przez nią cytowanych wynika, że ponad połowa ankietowanych ma negatywny stosunek do tego typu spotkań. Dla wielu osób wigilie firmowe to wydarzenia pełne sztuczności. Z kolei inni obawiają się potencjalnie niezręcznych sytuacji.

Jak zauważa ekspertka, "statystycznie najwięcej niepożądanych zachowań o charakterze seksualnym ma miejsce właśnie podczas świątecznych spotkań wigilijnych”. Dodatkowym źródłem dyskomfortu jest często także m.in. składanie życzeń czy dzielenie się opłatkiem z osobami, z którymi relacje w pracy są napięte.

Monika Smulewicz dostrzega jednak także pozytywne strony takich wydarzeń zauważając, że jest to narzędzie do budowania relacji, a także okazja, by spojrzeć na współpracowników w innym świetle, poza codziennymi obowiązkami. Smulewicz podkreśla jednak, że uczestnictwo w takim spotkaniu powinno być dobrowolne. "Ważne jednak, by nie czynić takich spotkań przykrym obowiązkiem. Warto zostawić prawo do decyzji co do aktywnego udziału w takim spotkaniu swoim pracownikom” – podsumowuje.