Co to są umowy z ceną dynamiczną?
Od sierpnia tego roku na rynku energii elektrycznej pojawiły się oferty z ceną dynamiczną, które mogą kusić konsumentów obietnicą niższych rachunków. Takie umowy są skierowane do osób, które posiadają liczniki zdalnego odczytu i rozliczają się w cyklu miesięcznym. Głównym celem tych ofert jest dostosowanie zużycia energii do zmieniających się cen, aby zaoszczędzić na kosztach prądu.
Oszczędności czy ryzyko wzrostu rachunków?
Choć takie umowy mogą dawać szansę na obniżenie kosztów, korzystanie z energii w godzinach, kiedy jej cena jest najwyższa, może znacząco zwiększyć rachunki. Dla niektórych osób może być trudno dostosować czas zużycia energii do jej zmieniających się cen. Należy więc pamiętać, że możliwość oszczędności wiąże się także z ryzykiem.
Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?
Resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ostrzega, że zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, upewnij się, że dokładnie rozumiesz jej warunki. Ważne jest, aby sprawdzić dane firmy, której przedstawiciel oferuje ofertę, oraz pamiętać o zakazie sprzedaży "door-to-door” od lipca 2021 roku. Pamiętaj także, że zawierając umowę na odległość, masz prawo odstąpienia od niej w ciągu 14 dni bez podania przyczyn i bez ponoszenia dodatkowych kosztów.