W Warszawie można skorzystać z wyszukiwarki udostępnianej przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych. Narzędzie to pozwala na wyszukanie grobu na podstawie imienia, nazwiska, daty zgonu oraz cmentarza, na którym pochowana jest dana osoba.
Na stronie miasta, w zakładce "Cmentarze", znajdziemy opcję wyszukiwania dla pięciu warszawskich cmentarzy, w tym na Starych Powązkach, Ewangelicko-Augsburskim, Północnym Komunalnym, Wojskowym oraz na części prawosławnego cmentarza na Woli. W bazie znajduje się obecnie ponad 230 tysięcy grobów oraz blisko pół miliona osób.
Cyfrowy przewodnik po cmentarzach. Wyszukiwarki grobów online
Podobne rozwiązanie oferuje Poznań, gdzie wyszukiwarka umożliwia znalezienie nie tylko standardowych miejsc pochówku, ale również mogił zasłużonych, takich jak groby Powstańców Wielkopolskich i olimpijczyków.
Kraków również wdrożył wyszukiwarkę grobów już w 2006 roku, którą stale aktualizuje i rozwija.
Część cmentarzy parafialnych również udostępnia wyszukiwarki grobów. W archidiecezji krakowskiej około 60 proc. cmentarzy parafialnych ma już internetowe bazy danych. Na mniejszych cmentarzach, zwłaszcza na terenach wiejskich, inwentaryzacja jest jednak trudniejsza i często ograniczona finansowo. W takich miejscach lokalna społeczność najczęściej dobrze orientuje się w układzie grobów.
Wyszukiwarki grobów, pomocne narzędzie w poszukiwaniu miejsc spoczynku bliskich
Dostępne są również ogólnopolskie i tematyczne wyszukiwarki. Na stronie grobonet.com znajdziemy bazę danych o ponad 2500 cmentarzach w całym kraju. Natomiast osoby poszukujące informacji o miejscach pochówku przodków walczących w czasie wojen mogą skorzystać ze strony niebieskaeskadra.pl, gdzie znajduje się lista ponad 800 cmentarzy, na których spoczywają polscy lotnicy. Na platformie Polegli1939 można natomiast odnaleźć żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej – baza umożliwia przeglądanie mapy z lokalizacjami mogił wojennych.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Źródło: PAP, Media, UM Warszawa