Pracownicy budżetówki mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Ale nie tylko oni. Również pracownicy wielu sektorów publicznych, takich jak administracja państwowa, służby mundurowe, służba zdrowia czy oświata, mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia za wysługę lat. To świadczenie przyznawane jest po spełnieniu określonych warunków, jako forma uznania długoletniej pracy.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Dodatek za wysługę lat
Dodatek za wysługę lat to świadczenie pieniężne, które przysługuje pracownikom za długoletnią pracę w danej instytucji lub zawodzie. Jest to forma uznania za doświadczenie i lojalność wobec pracodawcy.
Dodatek stażowy - jakie zasady?
Pracownicy sektora publicznego nabywają prawo do dodatku za wysługę lat po przepracowaniu co najmniej pięciu lat. Okres ten obejmuje nie tylko zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, ale również okresy służby wojskowej, pobierania zasiłków, urlopu wychowawczego, pracy zagranicznej oraz nauki po studiach, jednak nie dłużej niż osiem lat.
Pracownik nabywa prawo do dodatku stażowego w wysokości 5 proc. wynagrodzenia zasadniczego po przepracowaniu pięciu lat. Wysokość tego dodatku zwiększa się o 1 proc. za każdy kolejny rok pracy, osiągając maksymalny pułap 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego.
Dodatek za wysługę lat dla nauczycieli i służb mundurowych
Istnieją pewne odstępstwa od ogólnej zasady przyznawania dodatku za wysługę lat. Nauczyciele nabywają prawo do tego świadczenia po czterech latach pracy, a żołnierze po dwóch. Ponadto maksymalna wysokość dodatku dla służb mundurowych wynosi 35 proc. wynagrodzenia zasadniczego.
Nabycie prawa do dodatku stażowego nie wymaga inicjatywy pracownika – świadczenie to jest wypłacane automatycznie wraz z wynagrodzeniem zasadniczym. Warto podkreślić, że w sektorze prywatnym przyznanie dodatku za wysługę lat nie jest obowiązkowe i zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy.
Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium