Uzupełniający urlop macierzyński będzie wynosił od 8 do 15 tygodni, w zależności od okoliczności.

Wcześniaki - pobyty w szpitalu

W przypadku wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji, rodzice często zmagają się z ogromnym stresem i obawami o zdrowie swoich pociech. Długotrwałe pobyty w szpitalu nie są okazją do celebrowania rodzicielstwa, a po powrocie do domu, dzieci te często wymagają intensywnej opieki oraz rehabilitacji. Wprowadzenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego ma na celu złagodzenie tych trudności.

Reklama

Uzupełniający urlop macierzyński – nowe prawo

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzający uzupełniający urlop macierzyński, który będzie przysługiwał rodzicom dzieci urodzonych przed czasem lub wymagających dłuższego pobytu w szpitalu. Projekt ustawy został opracowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a jego celem jest wsparcie rodzin w trudnych chwilach po narodzinach.

Kto skorzysta z nowego uprawnienia?

Reklama

Uzupełniający urlop macierzyński będzie przysługiwał pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nieprzekraczającą 1000 g. Pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych pomiędzy 28 a 37 tygodniem ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000 g.
Pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych po 37 tygodniu ciąży, których dzieci będą wymagały hospitalizacji przez co najmniej 2 dni w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie.Urlop przysługuje zarówno matkom, jak i ojcom, a także prawnym opiekunom oraz rodzicom zastępczym i adopcyjnym.

Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Długość urlopu macierzyńskiego zależy od długości hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym dziecko się urodziło, masy urodzeniowej dziecka. Pracownicy-rodzice dzieci urodzonych przed 28. tygodniem ciąży mogą skorzystać z maksymalnie 15 tygodni urlopu, podczas gdy dla dzieci urodzonych po 28. tygodniu ciąży i wymagających hospitalizacji w pierwszych 8 tygodniach życia przysługuje maksymalnie 8 tygodni.

Urlopy dla rodziców mundurowych

Projekt ustawy obejmuje również zmiany dla rodziców pełniących służbę w instytucjach mundurowych, takich jak policja, straż pożarna czy wojsko. Dostosowane zostaną również regulacje w innych ustawach, by zapewnić prawo do dodatkowego urlopu rodzicielskiego dla wszystkich grup zawodowych.