Renta wdowia 2025r. Łączenie świadczeń

Nowa ustawa umożliwia łączenie renty rodzinnej z emeryturą lub innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Od 1 lipca 2025 roku, osoby uprawnione będą mogły otrzymywać dodatkowe 15 proc. świadczenia, a od 2027 roku ten procent wzrośnie do 25 proc.. Dotychczas wdowy i wdowcy musieli wybierać między rentą rodzinną a własną emeryturą. Nowe przepisy pozwolą na korzystanie z obu świadczeń jednocześnie.

Aktualnie co piąta osoba powyżej 65. roku życia w Polsce jest zagrożona ubóstwem. Śmierć małżonka często oznaczała dla seniorów drastyczne ograniczenie budżetu domowego, ponieważ koszty życia pozostają prawie takie same, a dochody spadają. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, podkreśla, że wprowadzenie renty wdowiej ma zapobiec tragedii finansowej po utracie partnera życiowego.

Reklama

Jakie zmiany przyniesie ustawa?

Reklama

Najważniejszą zmianą jest to, że osoby pozostające na emeryturze, które straciły małżonka, będą mogły zachować swoje dotychczasowe świadczenie oraz uzyskać część renty rodzinnej po zmarłym. Alternatywnie, mogą wybrać rentę rodzinną i dodać do niej część swojej emerytury.

Limity dochodów

Renta wdowia nie będzie pomniejszana, jeśli łączna kwota świadczeń nie przekroczy trzykrotności najniższej emerytury, która wynosi obecnie 1780,96 zł. Przepisy obejmą wszystkich, niezależnie od tego, czy ich emerytura pochodzi z ZUS, KRUS czy innego systemu emerytalnego. Osoby, które straciły małżonka przed wieloma laty, będą mogły skorzystać z tych dodatkowych środków.

Renta wdowia to projekt społeczny wprowadzany przez Koalicję 15 października, wspierany przez Lewicę oraz OPZZ. To realizacja obywatelskiego projektu, który poparło ponad 200 tysięcy osób.

Kiedy będzie można skorzystać z nowego świadczenia?

Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2025 roku, jednak wypłaty z tytułu renty wdowiej będą realizowane od 1 lipca 2025 roku. Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreślają, że ten okres przejściowy ma pozwolić instytucjom, takim jak ZUS, na przygotowanie się do nowego systemu świadczeń.