Przyjęty przez rząd plan finansowy, który zostanie przesłany do Komisji Europejskiej do połowy października, zakłada stopniowe zmniejszanie deficytu budżetowego. To konieczność wynikająca z przekroczenia dopuszczalnego poziomu zadłużenia i wszczęcia przez UE procedury nadmiernego deficytu. Oznacza to, że w najbliższych latach możemy spodziewać się ograniczenia wydatków publicznych.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Nie będzie podwyżki świadczenia "Rodzina 800+"

Zgodnie z dokumentem, zaplanowane na 2025 rok zmniejszenie deficytu budżetowego zostanie wsparte m.in. przez utrzymanie niezmienionej wartości nominalnej świadczeń wychowawczych (program Rodzina 800+) i świadczeń rodzinnych. Z powyższego wynika, że w 2025 roku nie planuje się podwyżki świadczenia wychowawczego "Rodzina 800+". Ponadto nie należy oczekiwać zwiększenia wartości innych świadczeń rodzinnych, takich jak jednorazowe wsparcie dla uczniów "Dobry start".

Plan rządu na redukowanie deficytu

Reklama

Zgodnie ze średniookresowym planem, deficyt sektora finansów publicznych w roku 2025 ulegnie nieznacznemu zmniejszeniu o 0,2 punktu procentowego PKB, osiągając poziom 5,5 proc. W kolejnych latach przewiduje się znaczącą poprawę sytuacji fiskalnej. Deficyt sektora finansów publicznych ma się obniżyć do 4,5 proc. PKB w 2026 roku, a następnie do 3,7 proc. PKB w 2027 roku. Aby spełnić kryterium konwergencji, zakładane jest dalsze zmniejszenie deficytu do 2,9 proc. PKB w 2028 roku.

Rządowy dokument wskazuje, że proces zmniejszania deficytu budżetowego będzie wspierany m.in. przez utrzymanie na dotychczasowym poziomie progów podatkowych PIT i kwoty wolnej od podatku, pomimo wzrostu wynagrodzeń i emerytur, a także przez ograniczenie działań ochronnych mających na celu złagodzenie skutków podwyżek cen energii oraz przez aktualizację stawek podatku akcyzowego.

Program 800 plus

Program Rodzina 500+/800+ (od 1 stycznia 2024 roku podwyższony do 800 zł) to rządowy program wsparcia rodzin w wychowaniu dzieci. Dzięki niemu rodziny otrzymują comiesięczne świadczenie wychowawcze na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochody osiągane przez rodzinę. Świadczenie przysługuje na każde dziecko wychowywane w rodzinie, niezależnie od dochodów. Oznacza to, że otrzymują je zarówno rodziny o niskich, jak i wysokich dochodach.