Reklama

Z raportu "Test z cyberbezpieczeństwa" opracowanego przez IBRiS na zlecenie Santander Consumer Bank wynika, że 78 proc. Polaków martwi się o bezpieczeństwo swoich danych w internecie, podczas gdy tylko 20 proc. czuje się w tym względzie spokojnie. Młodsze pokolenia, zwłaszcza osoby w wieku 18-29 lat, są najmniej zaniepokojone, z 66 proc. wierzących w bezpieczeństwo swoich danych. W miarę wzrostu wieku, obawy te rosną — blisko 90 proc. osób w wieku 50 lat i więcej wyraża poważne zmartwienia dotyczące ochrony swoich informacji.

Marcin Szklarski, Koordynator ds. Cyberryzyka z Santander Consumer Banku, podkreśla, że "zagrożenia w internecie to realne wyzwanie, z którym musimy mierzyć się każdego dnia".

Kluczową rolę w ochronie przed nimi odgrywa edukacja oraz podnoszenie świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa. Zrozumienie, w jaki sposób działają cyberprzestępcy i jakie techniki stosują, pozwala na lepsze zabezpieczenie danych. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa również na instytucjach, które wdrażają systemy chroniące klientów, ich finanse oraz prywatność. Jak wynika z naszego raportu, ponad trzy czwarte Polaków uważa, że ich banki zapewniają odpowiedni poziom ochrony. Tak wysoki odsetek świadczy o skuteczności wdrożonych mechanizmów, a także o wysokim poziomie zaufania do bankowości online" - powiedział Szklarski.

Katastrofa w sieci? Polacy czują się zagrożeni

Z badania wynika też, że 42 proc. Polaków ma zaufanie do obecnych technologii zabezpieczeń, natomiast 45 proc. jest bardziej sceptycznych. Największy sceptycyzm przejawiają osoby w wieku 50-59 lat, a najwyższe zaufanie mają respondenci w wieku 40-49 lat. Ponadto 13 proc. badanych nie ma zdania na temat skuteczności aktualnych technologii zabezpieczeń.

Użytkownicy pragną mieć pewność, że ich dane i finanse są chronione przed nieautoryzowanym dostępem oraz atakami hakerskimi. Banki, odpowiadając na te obawy, wdrażają różnorodne rozwiązania, takie jak dwuetapowa weryfikacja czy zaawansowane szyfrowanie danych. Zgodnie z raportem, 76 proc. Polaków ocenia te zabezpieczenia jako wystarczające.

Strach przed utratą pieniędzy stanowi główną obawę dla 70 proc. respondentów, natomiast 58 proc. martwi się możliwością wyłudzenia kredytów na skradzione dane. Osoby w wieku 50-59 lat są najbardziej zaniepokojone tym zagrożeniem, z 71 proc. wyrażających swoje obawy. Z kolei 45 proc. ankietowanych obawia się utraty danych osobowych, a inne niepokoje dotyczą zainfekowania urządzeń wirusami (33 proc.) oraz przejęcia kontroli nad nimi (32 proc.).

Młodsze pokolenia, szczególnie osoby w wieku 18-29 lat, częściej podkreślają obawy związane z prywatnością, z 30 proc. z nich wskazując na naruszenie prywatności w mediach społecznościowych jako jedną z największych obaw.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 2-7 września 2024 r. metodą CATI na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków korzystających z internetu.

Źródło: PAP