Głównym celem zwiększenia funduszy humanitarnych dla Ukrainy jest pomoc w przygotowaniu tego kraju na mroźne zimowe miesiące, poinformowała w piątek Komisja Europejska.
Nowy pakiet w wysokości 40 mln euro
"Rosja bezlitośnie atakuje ukraińską infrastrukturę energetyczną. Temperatury wkrótce spadną, więc zwiększamy naszą pomoc humanitarną dla Ukraińców w potrzebie. Przeznaczamy nowy pakiet w wysokości 40 milionów na prace naprawcze, elektryczność, ogrzewanie i schronienie" - napisała na X (dawny Twitter) szefowa Komisji Ursula von der Leyen.
Jak wyjaśnił w piątek podczas briefingu w Brukseli rzecznik KE, 35 mln z pakietu przeznaczone zostanie właśnie na realizację projektów humanitarnych w Ukrainie, w tym remonty uszkodzonych w rosyjskich atakach budynków, zapewnienie mieszkańcom energii elektrycznej i ogrzewania oraz schronienia dla osób, które straciły dach nad głową. 5 mln euro przeznaczonych zostanie na wsparcie ukraińskich uchodźców w Mołdawii, w tym zapewnienie im ochrony i dostępu do podstawowych usług, w tym medycznych, a także na przygotowanie tego kraju na dodatkowe przepływy uchodźców.
Pomoc humanitarna z UE dla Ukrainy
Unia zapewnia pomoc humanitarną Ukrainie już od wybuchu konfliktu z Rosją w 2014 r., choć znacznie zwiększyła wysiłki po ataku Rosji w 2022 r. Jak dotąd - łącznie z ogłoszonymi w piątek nowymi funduszami - od wybuchu wojny w 2022 r. KE przeznaczyła łącznie 966 mln euro na programy pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej. Z tych środków 895 mln euro przeznaczono na programy humanitarne w Ukrainie, a 71 mln euro na wsparcie uchodźców, którzy uciekli do sąsiedniej Mołdawii.
Ponad 150 tys. ton wsparcia
Oprócz operacji pomocy humanitarnej Komisja Europejska koordynuje też największą w historii operację pomocy rzeczowej w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, dostarczając do Ukrainy ponad 150 tys. ton wsparcia w postaci m.in. karetek pogotowia, wozów strażackich, leków i generatorów prądu. UE rozmieściła również własne zapasy awaryjne rescEU, aby w razie potrzeby móc szybko wysłać Ukrainie m.in. generatory prądu i sprzęt medyczny, w tym specjalistyczny na wypadek ataków chemicznych, biologicznych czy nuklearnych.