W ubiegłym tygodniu zakończyły się zwolnienia w 119 spółkach podległych Agencji Rozwoju Przemysłu – dowiedział się dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski. Dotychczasowe stanowiska straciło ponad 700 osób z zarządów i rad nadzorczych spółek agencji, zatrudnionych w latach 2015-2023. To największa wymiana kadr w spółkach państwowych od czasu przejęcia władzy przez obecną koalicję.

Reklama

Audyt po zmianie władz

Zwolnienia w ARP są powiązane z audytem przeprowadzonym po zmianie władz agencji. Jego wyniki wskazują na niegospodarność i naruszenia prawa. Radio ZET dotarło do wstępnych rekomendacji Rady Nadzorczej ARP dla zarządu. Jest w nich mowa o ewentualnej odpowiedzialności karnej i odszkodowawczej byłego prezesa agencji Cezariusza Lesisza.

Wykryte nieprawidłowości mają polegać między innymi na działaniu na szkodę spółki poprzez zawieranie niekorzystnych umów oraz na tworzeniu fikcyjnych etatów w spółce i zatrudnianiu na nich ludzi powiązanych z poprzednią władzą.

Rada nadzorcza rekomenduje nie tylko złożenie zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego prezesa zarządu oraz kilku pracowników, ale również wytoczenie powództw odszkodowawczych w celu odzyskania utraconych przez spółkę środków pieniężnych.

Finansowanie wiecu wyborczego polityka PiS

Reklama

Jak dowiedziało się Radio ZET, w ramach audytu wykryto między innymi finansowanie przez Fundację ARP wiecu wyborczego jednego z polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz opłacane przez kilka miesięcy puste faktury na 100 tysięcy złotych każda. Audyt zarzuca także poprzednim władzom ARP zatrudnienie w październiku 2023 roku około 200 osób z sześciomiesięcznym okresem wypowiedzenia.

Kim jest Cezariusz Lesisz?

Były prezes Cezariusz Lesisz, kierujący Agencją Rozwoju Przemysłu od listopada 2018 do kwietnia 2024 roku, rozpoczynał karierę polityczną jeszcze w latach 80. jako działacz antykomunistyczny i współzałożyciel Solidarności Walczącej. Potem był sekretarzem i kierowcą Kornela Morawieckiego, ojca byłego premiera Mateusza Morawieckiego. W roku 2017 został szefem gabinetu politycznego ówczesnego ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Po objęciu fotela szefa rządu Morawiecki mianował Lesisza pełnomocnikiem do spraw rozwoju gospodarczego. Następnie Lesisz stanął na czele ARP.