Reklama

Amfory, charakterystyczne wazony o pękatym kształcie i wąskiej szyjce, były nieodłącznym elementem wystroju wielu polskich domów w okresie PRL-u. Produkowane masowo w zakładach ceramicznych, takich jak Ćmielów czy Włocławek, zdobiły meblościanki, kredensy i komody, dodając wnętrzom swojskiego charakteru.

PRL-owskie amfory. Symbol kiczu czy dzieło sztuki?

Przez lata amfory były traktowane jako symbol kiczu i tandety, kojarzone z siermiężnym gustem minionej epoki. Jednak wraz z rosnącym zainteresowaniem designem PRL-u, te niepozorne przedmioty zaczęły zyskiwać na wartości, zarówno materialnej, jak i estetycznej.

Moda na PRL. Moda na vintage

Obecnie amfory PRL-owskie są pożądanym elementem wystroju wnętrz w stylu vintage, eklektycznym czy nawet nowoczesnym. Ich oryginalne kształty, ciekawe faktury i nasycone kolory przyciągają uwagę kolekcjonerów i miłośników designu. Amfory stały się synonimem dobrego stylu i oryginalności, a ich obecność w domu świadczy o wyrafinowanym guście właściciela.

PRL-owskie amfory. Zawrotne ceny

Rosnąca popularność amfor PRL-owskich przekłada się na ich ceny. Na aukcjach internetowych i w sklepach "ze starociami" można znaleźć egzemplarze osiągające kwoty nawet kilku tysięcy złotych. Najbardziej pożądane są amfory sygnowane przez znanych projektantów, takie jak Wincenty Potacki czy Zbigniewa Śliwowska-Wawrzyniak, a także te o nietypowych kształtach, kolorach czy zdobieniach.

PRL-owskie amfory. Inwestycja w przyszłość

Amfory PRL-owskie to nie tylko modny dodatek do wnętrz, ale także dobra inwestycja. Ich wartość z roku na rok rośnie, a zainteresowanie kolekcjonerów nie słabnie. Dlatego warto rozważyć zakup amfory, zarówno ze względów estetycznych, jak i finansowych.

Gdzie szukać amfor z PRL-u?

Amfory PRL-owskie można znaleźć na aukcjach internetowych, w antykwariatach, na targach staroci, a także w niektórych sklepach z wyposażeniem wnętrz. Warto również odwiedzić strony internetowe poświęcone designowi PRL-u, gdzie można znaleźć wiele ciekawych ofert i inspiracji.