Umowa pożyczki "Program Czyste Powietrze: ekologiczne źródła ogrzewania w sektorze mieszkaniowym", przewiduje wsparcie finansowe dla Polski na okres pięciu lat (2022-2027). Pożyczka ta ma zrekompensować pieniądze, które przepadły z powodu ulgi podatkowej na termomodernizację, jako część działań na rzecz czystego powietrza.

Reklama

Pożyczka od Banku Światowego

Podpisanie umowy pożyczki było uzależnione od zapewnienia finansowania ze strony Unii Europejskiej, w szczególności z Krajowego Programu Operacyjnego. Jak informuje minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, obecnie nie ma już przeszkód, aby umowę sfinalizować.

Dorota Zawadzka-Stępniak, prezeska NFOŚiGW, podkreśliła, że pomoc techniczna i stałe wsparcie Banku Światowego są niezwykle cenne dla realizacji programu. Eksperci obu instytucji monitorują postępy we wdrażaniu programu i wspólnie pracują nad rozwiązywaniem wyzwań, które pojawiają się w trakcie jego realizacji - dodała.

Reklama

"Czyste Powietrze" to program antysmogowy. Jego celem jest wsparcie właścicieli domów jednorodzinnych w realizacji działań proekologicznych. Program oferuje możliwość uzyskania funduszy na wymianę starych źródeł ciepła na nowoczesne i ekologiczne.

Kiedy wypłata?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że Polska sfinalizowała umowę pożyczki w wysokości 250 mln euro. Wypłata pierwszej transzy pożyczki będzie możliwa nawet już w 2024 r.