W ramach programu "Czyste Powietrze" przeznaczono kwotę 6,4 mld zł na wymianę źródła ciepła z węglowego na bardziej ekologiczne oraz na kompleksową termomodernizację domu - poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Szacujemy, że przy ok. 6 tys. wniosków w programie 'Czyste Powietrze', te środki zabezpieczają okres 2-letni. Kwota 6,4 mld zł powinna wystarczyć na wsparcie ok. 145,5 tys. gospodarstw domowych, biorąc pod uwagę średnie dofinansowanie - powiedziała Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej.

Reklama

Nowa wersja programu "Czyste Powietrze"

Minister podkreśliła, że od 22 kwietnia, kiedy wchodzi nowa wersja programu "Czyste Powietrze", obowiązywać będzie lista certyfikowanych urządzeń, spełniających wymagane normy.

Według naszych szacunków, w ramach tej puli środków uda się wymienić ok. 11,26 tys. źródeł ciepła i zrealizować ok. 97 tys. modernizacji budynków - dodała Hennig-Kloska.

Reklama

Szefowa MKiŚ na wspólnej środowej konferencji prasowej z prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorotą Zawadzką-Stępniak poinformowała o podpisaniu umowy między NFOŚiGW a wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, które są operatorami "Czystego Powietrza".

Program "Czyste powietrze" odblokowany

Reklama

Program "Czyste powietrze" pozwala na wymianę źródła ciepła z węglowego na bardziej ekologiczne oraz na kompleksową termomodernizację domu.

Przypomnijmy, że w połowie grudnia wstrzymano wypłaty dotacji w ramach programu "Czyste Powietrze". Zaległości NFOŚiGW wobec beneficjentów wynosiły wówczas ponad 300 mln zł. Resort klimatu tłumaczył, że było to spowodowane niezabezpieczeniem finansowania na ten program przez poprzednią ekipę. "Czyste Powietrze" odblokowano m.in. po uzyskaniu środków z KPO.