Decyzję w tej sprawie podjęto we wtorek. Kijów sfinansuje zakup sprzętu z dotacji w wysokości 300 mln dolarów, przyznanej na pokrycie kosztów nabycia zagranicznego uzbrojenia. W tym przypadku postanowienie o dodatkowym szybkim wsparciu militarnym Ukrainy było możliwe bez zgody Kongresu - wyjaśnił Reuters.

Reklama

Jak dodano, wykorzystanie sprzętu do naprawy Hawków przez stronę ukraińską prawdopodobnie będzie wymagało wysłania do Europy pięciu pracowników rządu USA i 15 przedstawicieli koncernów zbrojeniowych.

System ziemia-powietrze Hawk, czyli poprzednik wyrzutni rakietowych Patriot, jest oparty na technologii z czasów wojny wietnamskiej, lat 60. XX wieku, lecz w późniejszych dekadach był kilkukrotnie modernizowany. Pierwsze Hawki zostały dostarczone na Ukrainę jesienią 2022 roku.

Projekt ustawy o amerykańskiej pomocy zagranicznej, zgodnie z którą Ukraina miałaby otrzymać 60 mld dolarów, utknął w Kongresie USA z powodu sporów politycznych. "Jeśli Kongres nie pomoże Ukrainie, Ukraina przegra wojnę. Bez wsparcia Kongresu trudno nam będzie wygrać, a nawet przetrwać (jako państwo)" - przyznał w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wideokonferencji z ambasadorami krajów należących do platformy United24.