Austin oznajmił podczas konferencji prasowej po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, że w skład pakietu wejdą pociski do ukraińskich systemów obrony powietrznej Patriot i NASAMS, systemy przeciwdronowe, a także "znaczące ilości amunicji artyleryjskiej i rakiet powietrze-ziemia".

Reklama

Pakiet został przyjęty w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), polegającym na zakupie uzbrojenia dla Ukrainy od amerykańskich producentów. Oznacza to, że dostawy mogą potrwać wiele miesięcy. Austin przyznał, że tempo dostaw będzie zależeć od tempa produkcji poszczególnych systemów.

Jak wynika z listy opublikowanej przez Pentagon, obok rakiet do systemów Patriot i NASAMS, w "historycznym" pakiecie znalazł się m.in. sprzęt do integracji systemów obrony powietrznej, radary wielofunkcyjne i kontrbateryjne, amunicja do systemów HIMARS i haubic kalibu 155 i 152 mm, drony Switchblade i Puma oraz sprzęt do wsparcia produkcji dronów na Ukrainie.

Transza - o wartości dwukrotnie większej niż rekordowy dotąd pakiet - nie zawiera całych systemów Patriot, a jedynie amunicję do nich. Austin oznajmił jednak, że prowadzi obecnie z innymi krajami rozmowy w sprawie dostarczenia Ukrainie dodatkowych wyrzutni i części systemu.

Wcześniej, odnosząc się do tej samej kwestii, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział telewizji MSNBC, że systemy Patriot służą obecnie wojsku USA do ochrony własnych żołnierzy m.in. na Bliskim Wschodzie, lecz nie wykluczył podarowania tych baterii Ukrainie w przyszłości.

Reklama

"Potrzebujemy co najmniej siedmiu systemów Patriot"

Podczas rozpoczęcia piątkowego wirtualnego spotkania w formacie z Ramstein, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiadomił, że jego kraj potrzebuje co najmniej siedmiu systemów Patriot, by ukraińskie miasta były bezpieczne. Austin ocenił, że Patrioty nie są panaceum na wszelkie problemy, ponieważ najważniejsze jest stworzenie zintegrowanego systemu obrony powietrznej, łączącego różne rodzaje obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Dodał też, że sukces Ukrainy zależy nie tylko od dostarczanego jej uzbrojenia, lecz również od liczby żołnierzy, których władze w Kijowie zdołają zmobilizować.

"To pozwoli na uderzenia głęboko na zapleczu"

Mówiąc o efekcie dostarczanego przez USA uzbrojenia, występujący obok Austina przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabu gen. C.Q. Brown Jr. oznajmił, że odblokowanie wsparcia zapewni Ukrainie większą elastyczność i sprawi, że armia tego kraju nie będzie musiała racjonować amunicji. Austin z kolei zwrócił uwagę, że dostarczenie rakiet balistycznych ATACMS, w połączeniu z brytyjskimi i francuskimi pociskami Storm Shadow i SCALP, pozwoli Ukrainie na prowadzenie kampanii uderzeń głęboko na zapleczu wroga.

Mamy nadzieję, że te operacje przyniosą dzięki temu dobre efekty - powiedział minister.

Piątkowe wydarzenie było 21. spotkaniem grupy przedstawicieli około 50 państw wspierających Ukrainę. Zostało zorganizowane w drugą rocznicę inauguracyjnego posiedzenia w tym formacie w amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech.