Umowa o przekazaniu środków została oficjalnie podpisana w czwartek w Warszawie przez dyrektora muzeum POLIN Zygmunta Stępińskiego i ambasadora RFN Viktora Elblinga.

Reklama

Przeciwdziałanie antysemityzmowi

We wspólnym oświadczeniu muzeum i ambasada pisze, że celem projektu jest "upowszechnienie dziedzictwa polskich Żydów, przeciwdziałanie przejawom antysemityzmu i dyskryminacji oraz kształtowanie postaw wzajemnego zrozumienia i szacunku poprzez innowacyjne programy edukacyjne i kulturalne".

Liczymy na udział w planowanych zajęciach co najmniej 70 tys. uczestników w ciągu roku – powiedział Stępiński w rozmowie z Deutsche Welle. Z materiałów historycznych, które udostępnimy online, ma skorzystać ponad milion osób - dodał. Zaznaczył, że celem muzeum jest nie tylko poszerzanie wiedzy o historii polskich Żydów, lecz także uczenie empatii.

Reklama

Edukacja jest najpotężniejszym narzędziem do walki z każdym złem– podkreślił dyrektor.

Wsparcie finansowe od Niemiec

Działalność POLIN finansowana jest z funduszy ministerstwa kultury i Urzędu Miasta Warszawy oraz dotacji i wpłat darczyńców. Deutsche Welle zauważa, że "niemieckie wsparcie nastąpiło w czasie, gdy kończą się środki z grantów norweskich".

Istniejące od 2013 roku Muzeum POLIN jest niezmiennie wizytowane przez niemieckich polityków przebywających w Polsce. W zeszłym tygodniu placówkę odwiedził szef MON Niemiec Boris Pistorius.