Dane te znalazły się w najnowszym raporcie grupy eksperckiej Jermak-McFaul pracującej nad wdrożeniem sankcji wobec Rosji i Białorusi w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Reklama

"W 2023 r. import towarów o znaczeniu wojskowym do Federacji Rosyjskiej prawie całkowicie odnowił się po wprowadzeniu sankcji i stanowił 90 proc. od wielkości sprzed rozpoczęcia inwazji Rosji na pełną skalę" - podkreślono.

"Z drugiej strony import towarów podwójnego zastosowania zmniejszył się o 29 proc., co świadczy o sukcesie działań na rzecz kontroli eksportu w przypadku właściwego stosowania i egzekwowania" - czytamy.

W dokumencie wyjaśniono, że w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy ubiegłego roku zachodnie firmy dostarczyły Rosji "krytycznie ważne komponenty" o ogólnej wartości 2,9 mld dolarów.

"Eksperci zaapelowali o podjęcie środków, by kontrole eksportu wyprzedzały rosyjskie próby ich ominięcia" – podkreślono w raporcie.

Grupa Jermak-McFaul

Grupa Jermak-McFaul powstała z inicjatywy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Na jej czele stoją szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak i dyrektor Instytutu Studiów Międzynarodowych Freeman Spogli (FSI) Michael McFaul, który był w przeszłości ambasadorem USA w Rosji.

Grupa zajmuje się monitorowaniem wdrażania sankcji, analizowaniem ich skuteczności i przygotowywaniem dokumentów analitycznych dotyczących potrzeby wprowadzenia nowych ograniczeń dla rosyjskiej gospodarki.