Konto może założyć osoba, która skończyła 13 lat. Jednak nie może samodzielnie wejść w świat finansów. "Do otwarcia rachunku dla osób, które nie są pełnoletnie banki wymagają bowiem zgody przedstawiciela ustawowego, czyli najczęściej rodzica" - przypomina Expander. Operacje na koncie, takie jak przelewy czy korzystanie z karty, młody klient może wykonywać sam. Opiekun nie jest też potrzebny przy zamykaniu rachunku.

Reklama

>>> Czym kuszą banki przy zakładaniu konta

Przez różne opłaty nastolatek może szybko zniechęcić się do posiadania konta. "Młodzieżowe konta są jednak tańsze niż konta dla dorosłych" - przekonuje Expander. Jest tak, gdyż bank liczy, że klient przyzwyczai się i nie pójdzie do konkurencji gdy już zacznie zarabiać solidne pieniądze.

Ile banki życzą sobie za prowadzenie młodzieżowego konta? Większość z nich nic, są jednak wyjątki. Należy do nich "Konto Wyjątkowe H2O", które kosztuje 5 złotych miesięcznie. Na tle konkurencji wyróżnia się oferta Toyota Banku. "Konto młodzieżowe <Click> ma bowiem bardzo wysokie oprocentowanie, które wynosi 5 proc. w skali roku. Tymczasem na większości rachunków oprocentowanie nie przekracza 1 proc." - pisze Expander.

Bank Nazwa konta Oprocentowanie nominalne Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku Opłata za obsługę karty Opłata za przelew zewnętrzny przez internet Roczna opłata za korzystanie z konta i karty
Deutsche Bank db Junior 0 proc. 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
mBank izzyKONTO 0,7 proc. 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
MultiBank MultiKonto młodzieżowe 0 proc. 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
Toyota Bank Konto młodzieżowe Click 5 proc. (dzienna kapitalizacja) 0 zł 1 zł/miesiąc 0 zł 12 zł
Pekao Eurokonto Kieszonkowe 0,01 proc. 0 zł 0,99 zł/miesiąc 1 zł 17,88 zł
Dominet Konto Spoko 0,5 proc. 0 zł 1 zł/miesiąc 1 zł 18 zł
Kredyt Bank Ekstrakonto Junior 0,01 proc. 1 zł (0 zł - jeśli klient uczestniczy w Programie "RAZEM") 1 zł/miesiąc 0,40 zł 28,80 zł