Szef resortu obrony przekazał w nagraniu po podpisaniu kontraktu z Rheinmetallem, że nad projektem będzie pracować 70 węgierskich inżynierów, a ramy dla współpracy zapewni zakład Zalaegerszeg w południowo-zachodniej części kraju.

Fabrykę otworzono w sierpniu

W połowie sierpnia otwarto tam zakład produkcji wozów bojowych, zarządzany przez Rheinmetall w ramach spółki joint venture z węgierskim rządem. W uroczystości uczestniczył premier Viktor Orban.

Reklama

Otwarcie nowej fabryki Rheinmetall w Zalaegerszeg jest znaczącym krokiem dla naszej firmy i znakiem naszych bliskich więzi z rządem i siłami zbrojnymi Węgier, partnerem UE i członkiem NATO -mówił wówczas Armin Papperger, prezes zarządu Rheinmetall AG.

Modernizacja węgierskiej armii

Resort obrony regularnie przypomina o trwającej modernizacji węgierskiej armii. W jej ramach m.in. pod koniec października w Gyor w północno-zachodnich Węgrzech doszło, po trzech latach od podpisania umowy, do przekazania węgierskiej armii dwóch podjednostek systemu obrony przeciwlotniczej NASAMS.

W lipcu 2020 r. na Węgry przybyły pierwsze z 12 zamówionych dwa lata wcześniej niemieckich czołgów Leopard 2A4. Prócz tego Budapeszt zamówił 44 czołgi Leopard 2A7+ i 24 samobieżne haubice PzH2000 o kalibrze 155 mm. Pierwszy czołg Leopard 2A7 przybył na Węgry na początku grudnia. Ponadto w tym roku Węgry osiągnęły również cel wydatków 2 proc. PKB na armię, wyznaczony przez NATO.

Zakończono gigantyczne manewry wojskowe

W ostatnim czasie zakończyły się też na Węgrzech największe od 30 lat ćwiczenia wojskowe Adaptive Hussars 23, które trwały od początku listopada. W ich ramach ćwiczono m.in. współdziałanie między wojskiem i administracją oraz przyjmowanie wojsk NATO.