Chodzi o joint ventures w zakresie systemów pojazdów, obrony przeciwlotniczej i amunicji. To umożliwi Ukrainie "obronę w perspektywie średnio- i długoterminowej", stwierdził we wtorek w Duesseldorfie Armin Papperger, cytowany przez portal dziennika "Handelsblatt". Inwestycje w nowe zakłady miałyby pochodzić od państwa ukraińskiego.
Plan budowy czołgów
Jako konkretny przykład Papperger wymienił znany od dwóch miesięcy plan budowy na Ukrainie czołgów Panther. Według planów Rheinmetall, rocznie mogłoby powstawać nawet 400 czołgów. Dotychczasowe rozmowy z Kijowem w sprawie projektu czołgu są obiecujące - powiedział menedżer na walnym zgromadzeniu największej niemieckiej firmy zbrojeniowej.
"2023 będzie najlepszym w historii firmy"
Tak jak bojowy wóz piechoty Lynx powstaje w zakładzie na Węgrzech, tak "nasz nowo opracowany czołg Panther mógłby zjechać z linii produkcyjnej w ukraińskim zakładzie na podobnych zasadach". W ciągu najbliższych dziesięciu lat popyt ze strony Ukrainy będzie bardzo duży.
Zwracając się do akcjonariuszy, Papperger powiedział, że można założyć, że "rok 2023 będzie najlepszym w historii firmy pod względem napływu zamówień".
Z Berlina Berenika Lemańczyk