Cyfrowa transformacja: jak wpływa na biznes

Cyfrowa transformacja nawiązuje do procesów wykorzystania technologii cyfrowych w celu tworzenia nowych modeli biznesowych lub też zmiany dotychczasowych. Wszystko dzieje się po to, aby sprostać szybko zmieniającym się wymaganiom rynkowym i biznesowym w erze cyfrowej. Cyfrowa transformacja to nie tylko nowoczesna technologia, dotyczy ona całej organizacji, ludzi procesów czy strategii biznesowych.

Do kluczowych punktów transformacji cyfrowej zalicza się między innymi:

Reklama
  • wdrażanie nowych technologii takich jak np.: sztuczna inteligencja (AI), chmura obliczeniowa, technologie mobilne, analiza dużych zbiorów danych (big data) czy Internet Rzeczy (IoT),
  • wykorzystywania analizy danych do podejmowania lepszych decyzji biznesowych, prognozowania trendów czy też lepszego zrozumienia potrzeb rynku a także
  • automatyzacji, optymalizacji oraz cyfryzacji kluczowych procesów biznesowych mających na celu zwiększenie efektywności.
Reklama

Zmiany na rynku pracy w związku z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji zachodzą duże zmiany na rynku pracy. Jak podaje serwis Bankier.pl, według danych z LinkedIn od 2015 roku umiejętności wymagane na poszczególne stanowiska uległy zmianie o około 25 proc. Przewiduje się, że wraz z rozwojem AI ten trend się nasili. Wraz z wdrażaniem nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, obecni pracownicy firm muszą zostać przeszkoleni w zakresie nowych narzędzi i technologii, aby mogli skutecznie pracować w cyfrowym środowisku. A od tych nowo rekrutowanych wymagane są już pewne umiejętności związane z AI.

Prompt engineer, czyli "zaklinacz AI". Nowy zawód związany ze sztuczną inteligencją

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji na rynku pracy pojawia się zapotrzebowanie na prompt engineerów (inżynierów podpowiedzi) potocznie nazywanych "zaklinaczami AI". W sieci znajdziemy również określenie "code-collar workers" oznaczające pracowników różnych działów, którzy używają AI do realizacji swoich obowiązków zawodowych.

Reklama

Prompt to krótki tekst lub zapytanie, które jest używane do komunikacji z systemami opartymi na sztucznej inteligencji jak np.: ChatGPT.Odpowiednio sformułowane prompty jasno określają intencję oraz oczekiwania wobec systemu opartego na AI. Dzięki temu uzyskiwane są lepsze rezultaty, a odpowiedzi na dobrze zadane pytania są bardziej precyzyjne.

Zadaniem prompt engineera jest projektowanie oraz optymalizacja promptów, aby jakość odpowiedzi systemu była jak najlepsza. Dzięki znajomości pracy z modelami sztucznej inteligencji prompt engineer może wykorzystać ich potencjał maksymalnie z bardzo dobrym skutkiem. Jest to bardzo pomocne np.: w analizie danych i podejmowaniu decyzji na ich podstawie, prognozowania trendów czy też w zarządzaniu projektami.