Czym są wakacje kredytowe?

Jak podaje GOV.pl, wakacje kredytowe to jedna z form wsparcia kredytobiorców. Pozwalają one na zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego, który został wzięty w polskiej walucie. Rozwiązanie jest przeznaczone dla osób, które:

  • posiadają kredyt hipoteczny w PLN, który został zaciągnięty, aby zaspokoić ich własne potrzeby mieszkaniowe
  • zawarły umowę takiego kredytu hipotecznego przed dniem 1 lipca 2022 oraz
  • koniec spłaty kredytu przypada co najmniej po upływie 6 miesięcy licząc od 1 lipca 2022.
Reklama

W tym roku można było zawiesić spłatę kredytu łącznie na 4 miesiące - po 1 miesiącu w każdym z kwartałów. Okres zawieszenia spłaty kredytu nie zostaje wliczony do okresu kredytowania. Zatem okres kredytowania wydłuża się o miesiące, podczas których kredyt nie był spłacany. Aby mieć możliwość skorzystania z rządowych wakacji kredytowych, trzeba było złożyć wniosek pisemnie w placówce banku lub przez bankowość elektroniczną. W miesiącach zawieszenia spłaty kredytobiorca nie płaci raty kapitałowo-odsetkowej. Wyjątkiem jest tutaj opłata z tytułu umowy ubezpieczenia kredytu.

Reklama

Przedłużenie wakacji kredytowych. Jednak jest jedno "ale"

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wakacje kredytowe zostaną przedłużone do końca 2024 roku. — Ta decyzja już jest, mogę ją przekazać. Wakacje kredytowe przedłużamy na cały przyszły rok, tylko wdrażamy kryterium dochodowe - powiedział szef rządu w rozmowie z Polsat News.

Mateusz Morawiecki dodał również, że kryteria dochodowe będą "sprawiedliwe". Ile będą one wynosić? Tego na razie nie podano.

Możliwość zawieszenia spłaty kredytu w ramach rządowych wakacji kredytowych miała skończyć się w tym roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że zostanie ona przedłużona na kolejny rok. Wakacje kredytowe zostały wprowadzone ustawą pod koniec lipca 2022 roku. Pozwalały one na zawieszenie spłaty rat kredytu mieszkaniowego przez 4 miesiące w 2022 roku oraz 4 miesiące w 2023 roku.