Banknoty zabezpieczone są na różne sposoby. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj papieru. "Ten używany do produkcji banknotów zrobiony jest z czystych włókien bawełnianych" - podkreśla serwis money.pl. Dzięki temu w dotyku jest sztywny i szeleszczący. Natomiast na awersie, czyli przedniej stronie banknotu, znajdują się wypukłe elementy. Jak dojdziemy do wprawy, to można je szybko wyczuć palcami.

Reklama

Jeśli spojrzymy pod światło, zobaczymy przynajmniej kilka zabezpieczeń. Jednym z nich jest efekt przeźrocza. Wydrukowane w rogu banknotu nieregularne znaki "zamienią się" wtedy w liczbę oznaczającą nominał. W papier banknotu wpuszczona jest też nitka zabezpieczająca. Gdy spojrzymy pod światło, dostrzeżemy napis EURO oraz nominał.

Kolejnym istotnym etapem badania banknotu jest spojrzenie na niego pod kątem. W przypadku nominałów 5, 10 i 20 euro zmienia się motyw na hologramie. Na przemian widać nominał i napis EUR na tęczowym tle. Inaczej jest z banknotami o nominałach 50, 100, 200 i 500 euro. Hologram oglądany pod kątem ukazuje nominał oraz okno lub bramę. "W tle są tęczowe, koncentryczne kręgi drobnego druku, które rozchodzą się od środka hologramu ku jego brzegom" - zaznacza money.pl.

Interesująco prezentują się banknoty w świetle ultrafioletowym. Na ciemnym wtedy papierze widać czerwone, niebieskie i zielone nitki zatopione w papierze. Zauważalna jest też unijna flaga - wyjątkowo w kolorze zielonym, a na niej pomarańczowe gwiazdki.