Banknoty zabezpieczone są na różne sposoby. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj papieru. "Ten używany do produkcji banknotów zrobiony jest z czystych włókien bawełnianych" - podkreśla serwis money.pl. Dzięki temu w dotyku jest sztywny i szeleszczący. Natomiast na awersie, czyli przedniej stronie banknotu, znajdują się wypukłe elementy. Jak dojdziemy do wprawy, to można je szybko wyczuć palcami.
Jeśli spojrzymy pod światło, zobaczymy przynajmniej kilka zabezpieczeń. Jednym z nich jest efekt przeźrocza. Wydrukowane w rogu banknotu nieregularne znaki "zamienią się" wtedy w liczbę oznaczającą nominał. W papier banknotu wpuszczona jest też nitka zabezpieczająca. Gdy spojrzymy pod światło, dostrzeżemy napis EURO oraz nominał.
Kolejnym istotnym etapem badania banknotu jest spojrzenie na niego pod kątem. W przypadku nominałów 5, 10 i 20 euro zmienia się motyw na hologramie. Na przemian widać nominał i napis EUR na tęczowym tle. Inaczej jest z banknotami o nominałach 50, 100, 200 i 500 euro. Hologram oglądany pod kątem ukazuje nominał oraz okno lub bramę. "W tle są tęczowe, koncentryczne kręgi drobnego druku, które rozchodzą się od środka hologramu ku jego brzegom" - zaznacza money.pl.
Interesująco prezentują się banknoty w świetle ultrafioletowym. Na ciemnym wtedy papierze widać czerwone, niebieskie i zielone nitki zatopione w papierze. Zauważalna jest też unijna flaga - wyjątkowo w kolorze zielonym, a na niej pomarańczowe gwiazdki.